Home Zpravodajství Z Plzně Na počest jap...

Na počest japonského mistra aikido Ichiro Shishiya Shihana se do Plzně sjedou jeho žáci z 15 zemí

Oddíl Aikido Plzeň spolu s Bohemia Aikikai pořádají od 17. do 19. 11. velké mezinárodní setkání s předním japonským učitelem aikido, mistrem Ichiro Shishiya Shihanem, 7. Dan. Součástí akce, na kterou se chystají vyznavači aikido z 15 zemí světa, bude Shishiya Umbrella Seminar a také další akce, jako trénink plzeňského dětského oddílu pod vedením Ichiro Shishiya Shihana nebo slavnostní večer na počest jeho životního jubilea.

Aikido patří mezi nejmladší japonská bojová umění a bylo vytvořeno až v roce 1925 Moriheiem Uešibou (1883 –1969). Po technické stránce je považováno za neagresivní systém sebeobrany. Aikido učí jak efektivně využít své tělo a sílu útočníka v jeho neprospěch. Jedná se o nesoutěžní disciplínu, která harmonicky rozvíjí tělo i ducha. Svým nenásilným pojetím boje je aikido vhodné pro muže i ženy všech věkových kategorií.

Oddíl Aikido Plzeň existuje od roku 1996, kdy byl nejprve součástí soukromé školy bojových umění NARAMA, později se stal členem Univerzitního sportovního klubu při Západočeské univerzitě. „Navazujeme na více než 25-ti letou tradici aikido v Plzni a řadíme se mezi další oddíly v ČR, které pokračují studiem a výukou aikido pana Shoji Nishio Senseie. Posledních 15 let kráčíme cestou pana Shishiya Shihana, který navázal na pana Nishio Senseie,“ vysvětluje leader oddílu Aikido Plzeň Jiří Čabrada, nositel 4. Dan, a prezident Bohemia Aikikai.

Ichiro Shishiya Shihan, 7. Dan, se narodil 28. října 1947 v Tokiu. Od roku 1962 je přímý žák Nishio Senseie. Shishiya Shihan vyučuje aikido v Tokiu a vede také semináře v řadě zemí Evropy, Blízkého východu i Asie. V České republice vyučuje pravidelně od roku 2002 a je též zkušebním komisařem Bohemia Aikikai pro technické stupně Dan v Aikido (Aikikai). Na letošní setkání do Plzně míří jeho žáci z nejen z České republiky a Evropy, ale i z ostatních zemí Asie a Blízkého východu. „Pan Ichiro Shishiya Shihan je pro nás nejen mistrem, ale také přítelem. Však se s ním někteří setkáváme více jak 15 let několikrát ročně. Velmi si vážíme jeho trpělivého přístupu i laskavého humoru. Jako učitele aikido mě fascinuje Shihanův pedagogický přístup, kdy přizpůsobuje svou výuku podle jednotlivých zemí a úrovní. Jeho dlouholetý systematický plán výuky a rozvoje otevírá prostor lépe chápat japonský způsob uvažování. Nám pak otevírá větší možnosti pochopení principů aikido, zejména po mentální stránce, což je v aikido klíčové,“ říká Jiří Čabrada.

Program mezinárodního setkání aikido v Plzni zahrnuje třídenní seminář, určený pro studenty aikido všech úrovní, od začátečníků po velmi pokročilé, který se uskuteční od 17. do 19. 11. na 14. základní škole v Zábělské ulici. Už ve středu 15. 11. od 18 hodin povede pan Ichiro Shishiya Shihan dětský trénink plzeňského oddílu aikido v nových prostorách v Krašovská aktivity centrum, Krašovská 30. Vrcholem mezinárodního setkání bude slavnostní banket na počest 70. narozenin Ichiro Shishiya Shihana v sobotu 18. 11. v sále Alfa na Americké třídě v Plzni.