Předsednictví v Radě Evropské unie je velká příležitost, shodli se europoslanci v online debatě!

Zveřejněno v Politika
Od - středa, 15. červen 2022 06:51
Předsednictví v Radě Evropské unie je velká příležitost, shodli se europoslanci v online debatě! Zdroj: se souhlasem ZAK TV

Europoslanci Radka Maxová, Mikuláš Peksa, Tomáš Zdechovský a Kateřina Konečná a vedoucí katedry politologie a mezinárodních vztahů ZČU Petr Jurek byli hosty online debaty, kterou ve spolupráci se ZAK TV pořádala Kancelář Evropského parlamentu v České republice. Hlavním tématem úspěšné diskuze bylo předsednictví v Radě Evropské unie. Všichni se shodují v tom, že jde o obrovskou příležitost, ale také závazek.

Už 1. července začne velmi významné období pro celou Českou republiku. V průběhu dalšího půl roku totiž bude předsedat Radě Evropské unie. "Jednak to znamená velký úkol, jde o to zvládnout administrovat debaty, které se v Radě Evropské unie odehrávají. Zároveň je to ale příležitost, že jsme konstruktivním a týmovým hráčem. A cílem je také přiblížit Evropskou unii občanům," uvedl Jurek.

Za velkou příležitost považuje české předsednictví také europoslankyně Radka Maxová. "Jde o to poznat naši zemi, naši kulturu. Je to příležitost ukázat, jak umíme vést Evropskou unii a že budeme dobrými vyjednavači," podotkla. Podle europoslance Tomáše Zdechovského jsou aktuální priority českého předsednictví úplně jinde, než před třemi lety. "Agendu budou zcela jistě ovlivňovat témata jako covidová pandemie a agrese Ruska proti Ukrajině," konstatoval. Europoslankyni Kateřinu Konečnou zase mrzí, že do této chvíle priority předsednictví nebyly ještě schváleny. "Vláda je schvaluje až v průběhu středy a to je podle mě trochu pozdě. Nemáme žádnou komunikační strategii dovnitř republiky. Je důležité, aby občané pochopili, co předsednictví znamená," uvedla Konečná. 

Podle europoslance Mikuláše Peksy zodpovědnost předsedajícího spočívá v tom, že si ostatní vyslechne a najde řešení, na kterém se shodnou ideálně všichni nebo většina. "To nás staví do netypické role. Jsme ti, kteří budou naslouchat a ostatní vést. Je to zodpovědná role a velice důležitá. Dá se při ní hodně zaváhat a nebo to naopak udělat tak, že ostatní inspirujeme," dodal Peksa.

Moderátorem debaty byl Vlasta Korec. Diskuzi mohli diváci sledovat v přímém přenosu na Plzen TV, YouTube, facebooku ZAK TV a facebooku Kanceláře Evropského parlamentu v ČR. Zároveň bude sestřih vysílaný na televizní stanici ZAK TV ve standardním vysílání. 

Záznam najdete zde.