Na zářijové Finále Plzeň se přihlásila téměř 100 snímků, mírně více než loni

Zveřejněno v Kultura ZAK
Od - úterý, 9. červenec 2024 13:21
Na zářijové Finále Plzeň se přihlásila téměř 100 snímků, mírně více než loni ilustrační. Foto: Finále Plzeň

Do 37. ročníku festivalu českých filmů Finále Plzeň, který bude 20. až 25. září, se přihlásila téměř stovka celovečerních snímků, dokumentů a televizních a internetových projektů. Počet je mírně vyšší než loni. Už jsou téměř vybrané všechny soutěžní snímky, řekla ředitelka festivalu Eva Veruňková Košařová. Projekcí bude na přehlídce 140.

Soutěžních celovečerních filmů bude devět. "Zbývá vybrat tři. Přetlak dobrých filmů je značný, ale chceme se držet devíti filmů, aby mezinárodní porota mohla všechny poctivě nakoukat na plátně," uvedla ředitelka. Podle výkonného šéfa Finále Petra Veruňka je letos přihlášeno více krátkých filmů i dokumentů. A paradoxně i víc celovečerních filmů do hlavní soutěže, řekl.

Podle ředitelky vzniká stále hodně filmů, stejně jako před covidem. "Pořád se točí filmy a o slovo se hlásí mladí tvůrci, kteří se nebojí určitých témat a dělat filmy světově, kinematografie je pořád na vzestupu," řekla. Organizátory těší, že se jim daří posouvat přehlídku k mladým. Podle Veruňka vzniká stále hodně českých filmů a přibývá těch, které mají úspěch v zahraničí. "Jsou to zajímavé počiny, ale nákladné," uvedl. Podle Veruňka jsou na placených kanálech, což bude trend.

"Od tvůrců máme na náš festival strašně dobrou odezvu. Není tak hektický jako Karlovy Vary. Mají čas si v klidu popovídat, uzavírat spolupráce a užít si ho," uvedla ředitelka. Přesun Finále z dubna na podzim je podle Veruňka ideální. "Kdyby se konal v dubnu, tak Zahradníkův rok, Vlny nebo jiný nový film, který se dokončuje a půjde na nějaký festival, nedostaneme," řekl. Koncem září už skončily nebo končí velké přehlídky.

Mezinárodní poroty Finále už jsou téměř sestavené. "S novou uměleckou ředitelkou přichází úplně jiný vítr. Lenka Tyrpáková, která dělala dlouho dramaturgyni na festivalu ve Varech, má obrovský tah na branku. Zná lidi na zahraničních festivalech a oni ji hrozně respektují. I u našich tvůrců má velký respekt," řekla Košařová. Podle ní chce Tyrpáková pomáhat české kinematografii dostávat se do zahraničí. "Není snad měsíc, aby nebyla pozvaná do poroty nějakého festivalu. Díky ní se do našich porot získávají osobnosti lépe," uvedla.

Návštěvnost festivalu roste, loni přišlo 15.500 diváků. Podle Veruňka by ji šlo ještě tak o desetinu zvýšit, ale závisí to na atraktivitě filmů. Hlavním stánkem bude pořád Měšťanská beseda a organizátoři mají rozjednaná další dvě místa v centru Plzně, která si teď musí vyzkoušet. "Posouvá se technika na výrobu filmu a i divák je náročnější, kina musí být jinak vybavená než před šesti lety," řekl.

Finále uspělo ve čtyřletém grantu u města, získá tři miliony korun ročně. Také další významní partneři by měli zůstat. "S 90 procenty máme smlouvy," řekl Veruněk. Vstupné se zřejmě po třech letech zvýší o desetinu na 110 Kč.

čtk