Nebudu politikařit někde na záchodku v Poslanecké sněmovně, říká Robert Šlachta

Zveřejněno v Politika
Od - čtvrtek, 20. květen 2021 17:51

Robert Šlachta, bývalý ředitel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu a zástupce Generálního ředitele Celní správy ČR, který stojí za kauzou Nagyová, založil letos občanské hnutí Přísaha. Ve volbách chce bojovat nejen s korupcí, ale volá po širších reformách celého systému.

RŠ2Podle vašeho životopisu jste se na střední škole živil jako traktorista. To není běžná startovací pozice pro politika.
Ve skutečnosti jsem byl automechanik. V jednom rozhovoru jsem pak řekl, že jsem v létě jezdil rád na kombajnu. V roce 2008 jsme zatýkali neonacisty. Dali mi přezdívku Ušatý traktorista. Skandovali pod okny, abychom pustili jejich soukmenovce. Od té doby mi to zůstalo.

Jak jste se dostal k policii?
Přes bratra, byl v tu dobu u policie. Měl tam kamarády a v osmnácti, devatenácti letech jsem si říkal, že by se mi tam mohlo taky líbit.

Působil jste jako ředitel ÚOOZ v letech 2008-2016. V roce 2013 jste vedl zátah na Úřad vlády při kauze Nagyová. Zatčena byla Jana Nagyová a tři poslanci ODS. Právě tato kauza vedla k pádu vlády Petra Nečase. Jak na to zpětně vzpomínáte?
Velmi rád. Když se teď podíváte na policii a na kauzy, které jsou, jsem přesvědčen, že policie by měla konat stejně jako tenkrát my. Ta kauza ale nevedla k pádu vlády. Milenka premiéra řídila vládu a my jsme sdělili obvinění pouze jí. Proč padla vláda, to si musí každý vyhodnotit sám. 

Jste spokojen s výsledkem?
Určitě být spokojen nemůžu s tím, co se dělalo se soudními rozhodnutími. Bere se to tak, že za kauzou je Šlachta. Ale ještě je mezi tím státní zástupce. Policie nejde k soudu. Kdybyste měla na začátku povědomí o tom, jak to dopadne, neuděláte nikdy žádnou kauzu. Soudy ani neumějí vysvětlit některá svoje rozhodnutí, jenom vydají rozsudek.

Proč jste se rozhodl jít do politiky?
V roce 2019 jsem se rozhodl ze státních služeb odejít. S tím, jak to tady fungovalo, jsem si říkal, že pro Šlachtu a jemu podobné tu asi není místo. Jsem workoholik a tu práci jsem miloval. Neuměl jsem si představit, že budu dělat něco jiného. Nebylo ze začátku úplně příjemné vystoupit z role schovaného policisty. Rozhodnutí, že do toho půjdeme, padlo v září nebo říjnu loňského roku.

RŠ4Jaké jsou hlavní pilíře vašeho hnutí? Co můžete voličům nabídnout?
Lidé vnímají, že spravedlnost v Česku není jednotná. Chci přivést do politiky lidi, kteří jí neprošli, ale podle mého názoru jsou slušní tím, že ji chtějí dělat jinak. Není to jen protikorupční hnutí. Zpracováváme program. Na obranu, na zdravotnictví…

V předvolebních průzkumech se pohybujete od tří do osmi procent. Co budete vy osobně považovat za úspěch?
Přes pět procent je velký úspěch. Možnost působit v Parlamentu a řešit svůj program.

Šel byste do potenciální vlády s nynějším premiérem Andrejem Babišem?
Do voleb nebudu odpovídat, s kým bych šel a nešel. Pro mě je důležité netlačit se do vlády, ale pokud se tam dostaneme, podpořit jakýkoliv dobře napsaný zákon, který bude pro občany. Jestli bude z pera ODS, Pirátů nebo ANO.. Pokud bude dobrý a pro občana, podpořím ho. Nebudu politikařit a kšeftovat s někým někde na záchodku v Poslanecké sněmovně. To jsem nedělal a dělat nebudu.

Při kauze Nagyová jste zmiňoval nespokojenost s vedením vlády za ODS. S ní byste do vlády šel?
Vždycky to byla kritika konkrétních lidí a fungování. Po kauze Nagyová by někdo možná očekával, že bychom se z toho chtěli poučit. Ale jsme v České republice, takže se nikdo nepoučil. To jsou věci, které bych chtěl, aby fungovaly jinak.

Myslíte si, že je současný premiér ve střetu zájmů?
Evropská komise to řekla naprosto jasně. Čekáme na rozhodnutí soudu. Soudům a instancím EU a důvěřuji.

Co myslíte, že by bylo pro Babiše řešením? Odejít z politiky?
To byste se měla zeptat jeho (smích). Jsem přesvědčen, že politika se za ty roky posunula někam, kde by být neměla. Ať je to premiér nebo poslední problémy ministra zdravotnictví, který zapomněl uvést svých 65 nemovitostí v majetkovém přiznání. To je důvod, proč do toho Přísaha vstupuje. 

RŠ5Co říkáte na kauzu Čapí hnízdo? Jste spokojený s tím, jak funguje dotační politika v naší zemi?
Jestli se někde peníze ztrácejí, jsou to dotace. My jsme dělali kauzu ROP Severozápad, evropské dotace, které se zneužívaly. Systém, jakým utíkají, je popsaný. Musíte řádně provádět kontrolu. Je to jedna z věcí, kterou v programu máme. Chceme hodně podrobnou evidenci dotací, kdo je dostává a proč. Každý by si to mohl zkontrolovat.

Nejste spokojený s fungováním systému a máte velké zkušenosti s řízením policejních útvarů. Jaké konkrétní kroky byste udělal při řešení spravedlnosti na vládě?
Asi nastává doba, kdy spravedlnost bude muset projít velkou reformou. Ale nejenom hraním si na to. Máme tady trestní řád z roku 1961, který se pořád novelizuje. Priority jsou jasné. V první řadě zpracovat jeho novelu nezávislými odborníky. Pro mě jsou důležité také věci, které v současné době u nefungují u policie a jsou pod vedením lidí, kteří ani nechtějí, aby fungovaly.

Máte nemalé vize.
Ale jednoduché. Nestojí spousty peněz. V první řadě zdravý selský rozum, čemu by šlo jednodušeji pomoci. 

RŠ6Podle vás jsou lidé už z politiky otrávení. Dost k tomu přispěla i pandemie a řízení vlády. Udělala vláda vůbec něco v pandemii dobře?
V krizovém řízení vláda vůbec nedokázala nejdůležitější věc. Komunikaci. Není možné, aby v jedenáct hodin vystoupil v televizi jeden z vicepremiérů, ve dvanáct hodin další a v patnáct hodin řekl premiér něco úplně jiného. To dávám za vinu premiérovi, který má určitý počet ministrů a měl by si umět komunikaci pohlídat.

Čeká vás asi perné léto před podzimními volbami. Jaké máte plány?
Když jsem odešel od policie, koupil jsem si motorku. Bohužel jsem se ještě neprojel. Celé léto chci být mezi lidmi. Plánuji debaty na Šumavě, v Beskydech, kde bude zájem. Na dovolené jsem asi nikdy v životě nebyl, takže mi to stejně nechybí.

Celý rozhovor s Robertem Šlachtou uvidíte v premiérovém vysílání 24. května od 8 hodin na Plzeň TV a od 17 hodin na ZAK TV!

Autor: Lenka Duchková