Nový plzeňský zastupitel Jakub Zieba úřaduje z Ruska. Přeje si obnovu Sovětského svazu

Zveřejněno v Politika
Od - pátek, 16. prosinec 2022 12:33
Nový plzeňský zastupitel Jakub Zieba úřaduje z Ruska. Přeje si obnovu Sovětského svazu Foto: facebook Jakuba Zieby

První městský obvod v Plzni má od minulého týdne nového zastupitele. Třiadvacetiletý student Jakub Zieba, zvolený jako nezávislý kandidát za SPD, složil 7. prosince zastupitelský slib po rezignaci jednoho z kolegů. Zieba podle svého facebookového profilu od loňského září žije a studuje ve Volgogradu.

Mladý politik na svém facebookovém profilu sdílí propagandistické obrázky a dezinformace, obdivuje ruského prezidenta Vladimira Putina i Josifa Stalina. Zároveň se netají přáním obnovy Sovětského svazu.

„Složil slib zastupitele a já nemám důvod zkoumat, odkud pracuje,“ řekla pro Seznam Zprávy starostka MO Plzeň 1 Ivana Bubeníčková (ANO). Městský obvod Plzeň 1 se plánuje k věci oficiálně vyjádřit na záčátku příštího týdne prostřednictvím tiskové zprávy.

Skloubení mandátu zastupitele se studiem v 3000 km vzdáleném ruském městě nepředstavuje podle Zieby žádný problém. „Jsem si jistý, že zvládnu obojí a dle možností a potřeb budu přijíždět do České republiky. Rozhodně se to negativně nepodepíše ani na kvalitě mé práce zastupitele, ani na mých studijních výsledcích,“ uvedl pro Seznam Zprávy.

V prvním plzeňském městském obvodu kandidoval už v roce 2018 jako jednička kandidátky SPD. Z hnutí ale následně vystoupil. V příspěvku, kde tehdy zdůvodňoval svou kandidaturu za SPD, uvedl, že „hnutí nepodporuje žádné nenormálnosti typu LGBT“. 

Zieba ve svých příspěvcích pojednává například o tom, že v Rusku jsou potraviny mnohem kvalitnější a chutnější než v Česku či Německu. Zároveň hodnotí úroveň ruského vysokého školství, která je prý mnohem lepší než na západ. V této souvislosti kritizuje zejména ZČU, jejímž byl studentem. 

Nejvíce se ale zabývá tématem budoucího směřování Ruska. „Někteří západní komentátoři říkají, že prezident Putin prý obnovuje SSSR. V tomto případě jim dávám za pravdu. Skutečně bude existovat státní útvar podobný Sovětskému svazu. Prezident Putin pracuje v koncepci ruského světa, stejně tak jak pracoval Josif Stalin,“ píše.

"Nový a spravedlivý svět přichází. Rusko a celý Ruský svět je toho garancí. Rusko je synonymum pro tradiční hodnoty, vlastenectví, sílu, mír a rozum. Jakmile bude plně vyčištěna pátá kolona v Rusku, Rusko se stane světovou velmocí č.1. Tento proces probíhá," uvádí mimo jiné na svém facebookovém profilu.

Na západě Čech se chce zabývat zejména dostupností parkovacích míst, což měl i ve volebním programu.