ODS a TOP 09 po konci v koalici: Byla to nefér hra!

Zveřejněno v Politika
Od - úterý, 15. únor 2022 10:10
ODS a TOP 09 po konci v koalici: Byla to nefér hra! Zdroj: se souhlasem ZAK TV

Hodně velké zklamání a rozčarování bylo patrné u zástupců ODS a TOP 09 poté, co zastupitelstvo odvolalo kompletní Radu Plzeňského kraje. Jejich místo zaujalo v nově vytvořené koalici hnutí ANO + nezávislí, které se dalo dohromady s Piráty a hnutím STAN.

„Stali jsme se svědky bezprecedentního kroku a považuji to za něco, co velmi vážně může ohrozit fungování Plzeňského kraje. Je to krok, který neodpovídá tomu, jak rok a několik měsíců vedení kraje pracovalo,“ prohlásil předseda krajské ODS Martin Baxa. Podle něho je ODS nadále připravena ve prospěch Plzeňského kraje pracovat, byť z opozice.

Piráti před dvěma týdny vypověděli koalici, v níž byli se STAN, ODS a TOP 09. Argumentem Pirátů pro vypovězení koaliční smlouvy bylo, že ODS a TOP 09 si podle nich "na sílu" prosadila do představenstva Klatovské nemocnice kontroverzního místopředsedu krajské ODS Romana Jurečku, kritizovali také kumulaci uvolněných funkcí u dvou zastupitelů ODS. Ještě v neděli Piráti řekli, že pro případnou další spolupráci s ODS požadují odvolání Jurečka i odstranění kumulace funkcí.

Podle bývalého náměstka a hlavního vyjednavače za ODS Pavla Karpíška hlasování na zastupitelstvu ukázalo, že šlo o připravovanou věc. „Jednou větou jsme se dozvěděli, že nám je vypovězena koaliční smlouva. Z médií jsme se dozvěděli důvody. Vyzvali jsme tedy bývalé koaliční partnery k jednání. Na všechny podmínky jsme přistoupili, a přesto to nebylo akcentováno. Nabídli jsme i další ústupky, které nám ale jen potvrdily, že už je to dané. Byla to na nás taková nefér hra,“ podotkl Karpíšek.

Také TOP 09 tvrdí, že by na podmínky Pirátů přistoupila. "Nabídli jsme Pirátům nové jednání poté, co nečekaně vypověděli koaliční smlouvu, a na něm jsme přistoupili na všechny jejich požadavky, včetně funkce hejtmana. To i přesto, že Pirátská strana má méně zastupitelů a získala méně hlasů než koalice ODS a TOP 09," uvedl dosavadní náměstek hejtmanky pro kulturu a památkovou péči Marek Ženíšek.

Bývalá hejtmanka Ilona Mauritzová hodnotí 15 měsíců koaliční spolupráce jako úspěšné období. „Osobně jsem se snažila, abych přispěla vždy ke smírčímu jednání, ať už šlo o jakékoliv body. Vždy jsem chtěla, abychom si vše, na čem nebyla shoda, nejdříve vyříkali, a teprve pak hlasovali. Velice mě mrzí, že ani jeden z našich koaličních partnerů nevyužil pojistek, které měl v koaliční smlouvě, a nedošlo k tomu, že bychom si sedli,“ doplnila bývalá hejtmanka Ilona Mauritzová.