ODS udělala vstřícný krok vůči Pirátům: Vyhoví jejich výtkám

Zveřejněno v Politika
Od - pondělí, 14. únor 2022 10:47
ODS udělala vstřícný krok vůči Pirátům: Vyhoví jejich výtkám Zdroj: Piráti Plzeňský kraj

ODS je připravena vyslyšet výtky Pirátů, kvůli kterým Piráti v lednu odhlasovali vypovězení koaliční smlouvy v Plzeňském kraji. Na začátku pondělního krajského zastupitelstva to řekl náměstek hejtmanky a člen vyjednávacího týmu ODS a TOP 09 Pavel Karpíšek.

„Piráti měli důvody, proč vypověděli koaliční smlouvu. My jsme se s nimi sešli a já mohu za klub ODS a TOP 09 konstatovat, že jejich podmínky jsou pro nás přijatelné pro další koaliční spolupráci. Věřím, že pokud podmínky z naší strany budou splněny, že jsme schopni v tomto formátu koalice i nadále pokračovat,“ řekl Karpíšek.

Piráti vypověděli koaliční smlouvu ze tří důvodů: Vadilo jim zvolení místopředsedy krajské ODS Romana Jurečka do představenstva Klatovské nemocnice, neschopnost prosadit se v krajské radě a výtky Piráti měli taky na kumulaci funkcí u dvou zástupců ODS Jana Šaška a Evy Trůkové. I v tomto případě je podle Karpíška ODS připravena Pirátům ustoupit.

„Přesto, že nepodepsali etický kodex, tak jsou připraveni tyto podmínky v následujících dnech splnit,“ dodal Karpíšek. Pokud by Piráti na ústupek ODS kývli, pokračovala by tak koalice ve složení, ve kterém funguje od svého sestavení na podzim 2020.

„Klub ODS a TOP09 splnil všechny podmínky Pirátů, pro které vypověděli koaliční smlouvu na Plzeňském kraji. Žádná změna programu, takže věřím, že brzy zasedneme a podepíšeme novou koaliční smlouvu,“ uvedl pro změnu člen TOP 09 Richard Pikner. Z Pirátů nebo hnutí STAN na vstřícný krok ze strany ODS a TOP 09 zatím dosud nikdo nezareagoval.