Ohňostroje budou dál, k referendu nepřišel dostatek lidí

Zveřejněno v Plzeňský kraj ZAK
Od - pondělí, 10. červen 2024 07:48
Ohňostroje budou dál, k referendu nepřišel dostatek lidí ilustrační. Foto: pixabay

Referenda v Dobřanech na Plzeňsku o ohňostrojích a zákazu zábavní pyrotechniky se zúčastnila čtvrtina oprávněných voličů, a proto není závazné a platné, řekl dnes ČTK starosta Martin Sobotka (Aktivní Dobřany). Starosta referendum navrhl a šestitisícové město ho pak vyhlásilo. O plebiscit byl menší zájem než o volby do Evropského parlamentu, které se konaly zároveň.

V referendu byly dvě otázky - jestli má město Dobřany pořádat novoroční ohňostroj a jestli se má vyhlásit celoplošný zákaz používání zábavní pyrotechniky na území města a části obce Šlovice a Vodní Újezd s výjimkou 1. ledna a 31. prosince.

"Dopadlo to tak, že mírná většina lidí si přeje, aby město svůj ohňostroj na Nový rok pořádalo a výraznější většina na druhou otázku odpověděla, že by město mělo s výjimkou silvestra a Nového roku ohňostroje zakázat," uvedl Sobotka. Podle něj teď bude záležet na tom, co z hlasování občanů vyvodí zastupitelstvo města. "Ta účast není až tak malá, tudíž je to pro nás velmi důležitý vzkaz," dodal.

Rozhodnutí v místní referendu je platné, pokud se hlasování zúčastnilo alespoň 35 procent oprávněných osob zapsaných v seznamech, jichž bylo v pěti okrskových komisích ve městě zaevidováno 4851. Celkový počet platných hlasů byl 1241, tedy 25,58 procenta.

Na první otázku odpovědělo "ano" 687 lidí, tedy 14,16 procenta, nesouhlasilo jich 10,43 procenta. Na druhou otázku řeklo "ano" 812 osob, tedy 16,74 občanů. Nesouhlasně se vyjádřilo 366 lidí, tedy 7,54 procenta.

Starosta o lidovému hlasování rozhodl letos v dubnu po debatách občanů na sociálních sítích, kde se zejména kolem Vánoc lidé hádali. Podle Sobotky neexistuje odborné nebo racionální řešení situace, ale je to otázka vkusu. "Proto jsme si řekli, že když jsou volby a máme to zadarmo, tak zkusíme referendum udělat," uvedl.

Návrh zákazu s výjimkou silvestra a Nového roku vychází podle Sobotky z toho, že celoplošné zákazy na celý rok vždy soudy "shodily". "Protože se nemůže úplně zakázat všechno vždycky. Nesmí to být celoplošně, jako v Praze, která má jen vymezené zóny, kde se to nesmí. Ale my jsme si řekli, že necháme ty termíny, ale dali jsme to celoplošně," řekl v dubnu.

čtk