Paralympiáda je splněný sportovní sen, říká česká plavkyně a kandidátka Přísahy Nicole Fryčová

Zveřejněno v Politika
Od - pondělí, 23. srpen 2021 06:50
Nicole Fryčová je velká bojovnice, přesto, že se narodila s postižením zrakového nervu a je prakticky nevidomá, dokázala závodit na paralympiádě a vystudovat práva v Praze. Teď kandiduje za hnutí Přísaha Roberta Šlachty. Foto: se svolením N. Fryčové

Tokyo letos nehostí jen letní olympijské hry, ale také paralympiádu. Ta vypukne už zítra 24. srpna, a i na ní zamíří řada českých sportovců bojovat o medaile. Držet palce jim bude účastnice paralympijských her v Londýně Nicole Fryčová, která se na nejprestižnější závody pro hendikepované sportovce připravovala v plzeňském bazénu na Slovanech.

„Bylo to pro mě splnění sportovního snu. Dodnes jsem plná skvělých zážitků, i když je to letos už 9 let. Zasoutěžit si na paralympijských nebo olympijských hrách touží každý sportovec. Je to světový svátek sportu a odměna za roky trvající úsilí,“ vzpomíná na Londýn Nicole Fryčová.

Česká plavkyně a absolventka práv na Univerzitě Karlově v Praze, která se dnes věnuje odstraňování bariér a stereotypů vůči lidem se zdravotním postižením, se na hrách v Londýně účastnila šesti individuálních plaveckých závodů. Ve všech dokázala vytvořit osobní rekord a na trati 100 metrů znak skončila na devátém místě.

Londýn paralympiádou žil

Londýn byl podle Nicole Fryčové díky své pohlcující atmosféře výjimečný. Vždyť jen v plaveckém bazénu závody sledovalo téměř 17 tisíc diváků. O lístky byla dokonce taková tlačenice, že samotní sportovci měli v Londýně nárok jen na jeden lístek pro celou rodinu.

„Atmosféra byla úžasná. Paralympijské hry v Londýně byly výjimečné tím, že všechna sportoviště byla zaplněna fanoušky, kteří měli o závody skutečně zájem. To je velký rozdíl například od čínského Pekingu, kde byli na stadiony nahnáni čínští školáci s vlajkami různých států. V Londýně bylo i skvělé zázemí v olympijské vesnici,“ popisuje Nicole Fryčová.

Dnes bude Nicole Fryčová držet českým reprezentantům palce alespoň na dálku. Dobře se zná s plavcem Arnoštem Petráčkem, který na posledních hrách v Rio de Janeiru získal zlato, nebo s nevidomým plavcem Miroslavem Smrčkou či s atletkou a dvojnásobnou účastnicí paralympijských her Annou Luxovou. „Arnošt Petráček bude i letos bojovat o medailové umístění,“ tipuje si sympatická blondýnka.

Kandiduje za Přísahu

Místo tvrdých tréninků dnes Nicole Fryčová působí jako předsedkyně v Odborné skupině pro přístupnost veřejné správy a veřejných služeb pod Vládním výborem pro osoby se zdravotním postižením. Snaží se odstraňovat bariéry, se kterými se zdravotně postižení lidé potýkají.

I proto, aby mohla svou pomoc ještě zefektivnit, se rozhodla vstoupit do politiky a kandidovat v letošních parlamentních volbách. Za hnutí Přísaha Roberta Šlachty povede kandidátku v Plzeňském kraji. Dosavadní předvolební průzkumy naznačují, že bývalá česká paralympionička a absolventka pražské právnické fakulty má reálnou šanci na další úspěch.

Autor: redakce