Pekarová Adamová – politický propadák, který táhne TOP 09 ke dnu

Snahy Markéty Pekarové Adamové zbavit se Jiřího Pospíšila mohou zlomit vaz nejen jí samotné, ale i celé TOP 09. Mladá politička nadále potvrzuje, že česká politická premier league je nad její síly, a pokud Miroslav Kalousek skončil jako šéf strany kvůli počtu jeho odpůrců, Pekarová Adamová ho už dávno překonala. Jenže na rozdíl od Kalouska nemá žádné příznivce.

Sebevědomá šéfka TOP 09 se pustila do hodně nebezpečného sporu. Otevřela otázku odvolání Jiřího Pospíšila z pozice volebního lídra v Praze. Zavání to nejen politickou sebevraždou, ale i tou morální. I díky Pospíšilovi se totiž stala předsedkyní strany a je to právě pražská organizace vedená exministrem spravedlnosti, která drží stranu těsně nad propastí a v Praze topce připisuje největší úspěchy.

Pekarové Adamové vadí osoba Jiřího Fremra, někdejšího Pospíšilova poradce, jehož jméno figuruje v kauze Dozimetr. Nikoliv jako osoby, která by byla obviněna, ale osoby, které jeden ze strůjců korupční kauzy Michal Redl citoval píseň Colorado od skupiny Kabát: „Já ti říkám, Jirko, žádný strachy, kdy ž přijdem do Prahy, můžem krást,“ zaznamenaly z rozhovoru policejní odposlechy.

Pospíšil má podporu pražské TOP 09, ODS i lidovců

Pospíšil s Fremrem okamžitě ukončil spolupráci, a ačkoliv svědecké výpovědi mohou být různé, europoslanec reagoval slovy, že bude v korupční kauze Dozimetr vypovídat jako svědek. Za Pospíšila se postavila nejen pražská TOP 09, která jeho postup odsouhlasila v poměru 20:1 hlasu, ale i strany, se kterými bude topka v Praze kandidovat v komunálních volbách v koalici.

Nikoliv však Pekarová Adamová: „Na jeho (Pospíšilově) místě bych zodpovědnost vyvodila minimálně v té míře, že bych už nekandidovala,“ uvedla politička. Pravý opak učinili zástupci ODS a KDU-ČSL.

„Ke změnám na kandidátce zatím nevidíme žádný důvod. Jiří Pospíšil má podporu jak svých kolegů z TOP 09 v Praze, tak nás – svých koaličních partnerů. Škoda, že ne své předsedkyně,“ uvedla například Alexandra Udženija z ODS s tím, že výrokům Pekarové Adamové nerozumí a jsou unáhlené.

„Nemám důvod (Pospíšilovi) mu nedůvěřovat. Jestli si to vyhodnotí tak, že na kandidátce zůstane, budeme to respektovat,“ sdělil Seznam zprávám Jan Wolf, pražský zastupitel a lídr KDU-ČSL v Praze.

Přesto Hospodářské noviny informovaly, že se Pekarová Adamová poohlíží po jiném lídrovi. Takové jednání lze přirovnat ke slonovi v porcelánu. Musela by totiž nejen zpochybnit hlasování pražské organizace, ale přesvědčit i koaliční ODS a KDU-ČSL, které za Pospíšilem stojí, to vše navíc do 19. července, kdy je uzávěrka pro podání kandidátek pro zářijové komunální volby. Zatím snahy Pekarové Adamové přispívají hlavně k vnitrostranickému pnutí a špatnému obrazu strany navenek.

Nejméně oblíbená politička

Samotná Pekarová Adamová přitom rozhodně nemá pevnou půdu pod nohama. Řada straníků říká, že by se měla starat především sama o sebe a o to, jak dovedla TOP 09 k tříprocentním volebním preferencím. Průzkumy navíc ukazují, že na tom má Pekarová Adamová lví podíl – podle nedávných šetření agentur CVVM a STEM/MARK je nejméně oblíbenou českou političkou.

Dívat už se na to nemůže ani spoluzakladatel topky Miroslav Kalousek, který napsal, že strana nemá témata ani voliče. Dosud šéfce topky do karet hrála antibabišovská nálada – na této vlně se dosud svezla. Jenže doba pominula a Adamová Pekarová potvrzuje, že na vysokou politiku nemá.

Koneckonců, není to jen neschopnost, ale jsou to i lži, které ambiciózní političku táhnou k ledu. Mnozí jí nemohou zapomenout její flagrantní lež, když před volbami uváděla, že „veškeré ekonomické zájmy Polska nesmí být výš než osud jediné české studny“, aby pak pro dohodu s Polskem o dole Turów po volbách už jako politička vládní strany hlasovala. Další jí zase vyčítají její ambiciózní, nepřirozené a přehnaně sebevědomé vystupování. Ve straně má ale i přes to všechno své příznivce.