Piráti posílají koalici se STAN k ledu. V Plzni už se zbavují nepřijatelných osob

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - středa, 21. říjen 2020 13:50
IMG-20201006-WA0002 Piráti a STAN na společné tiskové konferenci. Foto: J. Novotný

Volební koalice hnutí STAN a Pirátů může už brzy skončit u ledu. Piráti o spolupráci ve sněmovních volbách aktuálně hlasují na vnitrostranickém fóru a dosavadní výsledky hovoří jasně: Odpůrců koalice je více než jejích příznivců. Zástupci pirátské strany v Plzni už například navrhují, jak se zbavit nepřijatelných osob na společné kandidátce.

S nápadem, jak by si obě strany mohly vetovat nepřijatelné osoby na společné kandidátce v každém kraji, přišel plzeňský pirátský zastupitel Petr Vileta.

Ve STANu bude osoba v kraji nechvalně proslulá, nebo taková osoba bude pro STAN kdesi u Pirátů, tak si je vzájemně vetují a tyto "nepřijatelné" osoby budou vlastní stranou nahrazeny někým jiným,“ napsal před několika dny pod dosavadní výsledky hlasování.

„STAN zneužije pirátský výtah“

Další z členů zase varuje před tím, že STAN může zneužít pirátský výtah, tedy vyšší preference, přičemž kandidáti STAN ale mohou kandidáty Pirátů přeskákat. V obcích se totiž jedná o starosty nebo místostarosty obcí, kteří jsou obecně známější.

„Jasně, STAN má exoty, které bych v Poslanecké sněmovně vidět nechtěl, nějaké riziko 'zneužití pirátského výtahu' tu je. Ale cílem naší snahy je prosadit náš program, ne lidi,“ citují Novinky.cz zastánce vzájemné koalice Pavla Moravce z Jihomoravského kraje.

„Velmi stručně. Ne, proti STAN vlastně nic nemám, ale je to konkurence,“ zazněl také názor na fóru. To koneckonců přiznává i šéf Pirátů Ivan Bartoš, který má ale opačný názor a spolupráci podporuje. „Se STAN si vzájemně konkurujeme, přetahujeme se s nimi až o šedesát procent našich potenciálních voličů, což je zbytečné,“ citoval Bartoše server.

Nejvíce hlasů je proti koalici

Jisté je, že většina hlasujících Pirátů, celkem 32 %, je k dnešku „určitě proti“ koalici s hnutím STAN, „spíše proti“ koalici je pak dalších 18 % Pirátů. Naopak „určitě pro“ koalici je pouhých 18 % Pirátů a „spíše pro“ spolupráci pak 26 % Pirátů. Celkem 6 % Pirátů uvedlo, že neví.

Vývoj hlasování je zajímavý i s ohledem na situaci v Plzeňském kraji, kde už spolupráce mezi oběma subjekty vznikla, ačkoliv až po krajských a senátních volbách. Piráti se na západě Čech spojili s pětičlenným uskupením kolem exhejtmana za ČSSD Josefa Bernarda, které kromě STAN čítá také Zelené, Idealisty a kontroverzní plzeňské hnutí Pro Plzeň. Už brzy se ale mohou opět postavit proti sobě – sněmovní volby se totiž konají již v příštím roce.

Autor: kap