Piráti před volbami mávali ODS a TOP 09 nashledanou, teď ODS nabízí koalici a hejtmana

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - pondělí, 12. říjen 2020 11:22

Velká pachuť zůstává mnoha voličům a členům stran při pozorování povolebního vyjednávání o krajské koalici. Spokojeni s dosavadním vývojem nejsou hlavně Piráti a část občanských demokratů. Přesto, že obě strany jsou v trvalém rozporu, nyní jednají o koaliční spolupráci.

Příkladem budiž Piráti ve Vejprnicích, na jejichž Facebooku se to útoky na ODS jen hemží. „Šíří se nám tu takový nešvar... už od magistrátu. A já jsem rád, jelikož právě na to už doplatila ČSSD. Nyní je načase zamávat TOP a ODS,“ vzkazovali Piráti oběma stranám ještě po volbách 4. října.

Silácká gesta ale brzy vzaly za svá, když o dva dny později Piráti společně s volebním uskupením Josefa Bernarda se STAN, Zelenými, kontroverzním hnutím Pro Plzeň a Idealisty nabídli ODS a TOP 09 nejen vytvoření koalice, ale také post hejtmana Plzeňského kraje. Voliči a sympatizanti Pirátů se nyní mohou jen marně ptát, zda se jedná o amaterismus Pirátů, nebo o plané předvolební sliby.

Řada pirátských voličů, kteří léta poslouchali kritiku ODS, se tak nyní oprávněně nestačí divit. Stačí se vrátit v čase a přečíst si pirátské fórum. „Jedině opozice, není s kým jít do koalice,“ napsal před volbami Robert Magni. Plzeňský pirátský zastupitel Petr Vileta doplnil: „Nebo získat 23 mandátů,“.

Jak se zdá, touha po úspěchu a snaha být součástí koalice nakonec u Pirátů převážila předvolební bití do hrudi. Podle všeho dokonce zapomněli i na vyjádření plzeňského lídra Pirátů Pavla Bosáka, který ještě nedávno kritizoval krajského šéfa ODS, primátora a poslance Martina Baxu za kumulaci funkcí.

„Plzeňská ODS si hýčká pár sympatických osobností, které využívá na plakátech a v kampaních. Výsledkem je kumulace funkcí, jak je tomu u pana poslance Baxy. Voliči si neuvědomí, že nakonec stejně městu vládne někdo jiný, protože práci poslance zkrátka nejde naplno vykonávat zároveň s funkcí městského radního a k tomu ještě krajského zastupitele,“ uvedl Bosák na adresu Baxy.

Teď Piráti s Baxou sedí u jednoho stolu a vyjednávají o možné spolupráci na krajské úrovni. Že Baxa bude ještě navíc krajským zastupitelem, jim ale zřejmě najednou vůbec nevadí.

Autor: kap