Piráti ztrácí půdu pod nohama, padne kvůli nim koalice?

Zveřejněno v Politika
Od - středa, 26. leden 2022 08:38
Piráti ztrácí půdu pod nohama, padne kvůli nim koalice? Foto: P. Bauer

Piráti ztrácí půdu pod nohama. Rok po krajských volbách a pár měsíců před těmi komunálními na svém fóru vyhlásili hlasování o odchodu z krajské koalice. Podle vlastních slov jim vadí, že v koalici hrají druhé housle a nedokáží se prosadit. Někteří koaliční politici ale jednání Pirátů považují za důkaz jejich neschopnosti a další pokus o zviditelnění.

Piráti svým hlasováním o odchodu z koalice zapálili doslova oheň na střeše hejtmanství. Někteří koaliční politici nyní na adresu Pirátů nešetří ostrými slovy. Upozorňují na fakt, že může padnout pracně vystavěná koalice, o které se po krajských volbách jednalo měsíce. Kraji dnes vládne koalice ODS a TOP 09, Pirátů a uskupení STAN, Zelených a hnutí PRO Plzeň.

„Celá kauza jen dokládá, že Piráti nevědí, co chtějí. Část jich chce na kraji pokračovat v dobře placených funkcích, části z nich se to ale nehodí, protože se blíží komunální volby, ve kterých zatím nepředvedli nic jiného než kritiku ODS. Jak ale nyní budou kritizovat ODS, když s ODS vládnou na kraji. Je to politický amaterismus v jeho nejčistší podobě, který ohrožuje fungování kraje,“ upozorňuje jeden z členů krajské rady, který si nepřál být jmenován.

Proč Piráti reálně zvažují, že své angažování v koalici ukončí? „ODS a TOP09 svou většinou v radě kraje válcuje Piráty a STAN,“ uvedl doslova na pirátském fóru exposlanec Lukáš Bartoň. Dále Pirátům vadí kumulace funkcí u dvou krajských politiků a na stole je také pirátský evergreen – nenávist vůči místopředsedovi krajské ODS Romanu Jurečkovi, který byl koalicí jmenován do představenstva Klatovské nemocnice a.s.

ODS: Opak je pravdou

Podle náměstka hejtmanky Pavla Karpíška z ODS se jedná o typickou pirátskou proklamaci. „Pokud šlo o kandidáty do krajských nemocnic, tak zástupci ODS a TOP 09 pro pirátské kandidáty hlasovali zcela bez problémů. Naopak to byli Piráti, kteří se snažili kandidáty ODS vetovat. Teď ale prohlašují opak a stěžují si, že byli přehlasováni,“ uvedl Pavel Karpíšek.

MF DNES navíc upozornila, že Piráti mohli využít ustanovení koaliční smlouvy, která dává možnost v případě sporů žádat ke schválení šest hlasů z devíti. „Pak by Piráti nemohli být přehlasováni,“ stojí v deníku. Takovou možnost ale ani Piráti, ani hnutí STAN nevyužili.

Někteří politici také upozorňují na to, že se může jednat o taktiku Pirátů získat v rámci koalice větší vliv. Potvrzuje to i jeden z příspěvků na jejich otevřeném fóru.

Člen krajského sdružení Pirátů Ondřej Dostál by neutrácel politický kapitál na vyloučení zástupců ODS z funkcí, ve kterých by naopak chtěl získat větší vliv pro Piráty. „Může se také stát, že některý z cílů se ukáže být "no-go", ale vznikne prostor vyjít vstříc jinde a jinak,“ naznačil možnou pirátskou strategii Dostál.

Rozhodne se do února

Piráti nakonec budou hlasovat o třech možnostech, jak se zachovat. Podle Bartoně má největší šanci na úspěch varianta, podle které Piráti vznesou svým koaličním partnerům požadavek na nápravu. Pokud jim nebude vyhověno, odejdou do opozice. Jako rozhodný termín považujeme konec února 2022 a ani o den více,“ dodal Bartoň.

Kromě toho Piráti mohou hlasovat ještě pro dvě varianty – a to buď pro variantu, podle které nedochází k porušení koaliční smlouvy, nebo pro variantu okamžitého odchodu do opozice.