Plácne si pravicová ODS s „neomarxistickými“ Piráty? V Praze a Plzni se obě strany nesnáší

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - středa, 7. říjen 2020 11:39

Hned několik variant, přičemž ani jedna ideální, se nabízí pro vytvoření povolební koalice v Plzeňském kraji. Jednou z možností je spolupráce ODS a TOP 09 s koalicí Josefa Bernarda a Piráty. V Praze si přitom ODS a Piráti nemohou přijít na jméno. Zatímco Piráti označují ODS za britské konzervatice, ODS i TOP 09 považuje Piráty za neomarxisty.

„Nemůžu si pomoct, ale Piráti jsou jen pátou kolonou neomarxismu,“ uvedl člen celostátní výkonné rady ODS Jan Skopeček na adresu Pirátů. Reagoval tak na tweet pirátského europoslance Mikuláše Peksy, který pro změnu označil ODS za britské konzervativce.

Ještě ostřejší je bývalá místopředsedkyně ODS Alexandra Udženija. „Pirátská strana se ráda vydává za středovou, liberální stranu, ale jejich reálná politika ukazuje, že je to progresivní levice jak z učebnice. Co se hýbe, zdanit, a pokud se to stále hýbe, zdanit ještě víc. Zakázat, přikázat, šmírovat, omezit. To je reálná politika Pirátů,“ uvedla pro Parlamentní listy.

Piráty nesnáší ani TOP 09

Stejný názor jako ODS má na Piráty i TOP 09, která s nimi vládne na pražském magistrátu. Spory mezi oběma stranami už několikrát málem způsobily rozpad celé městské koalice a už jen v médiích je na první pohled patrné, že koalice TOP 09 a Pirátů nefunguje.

„Piráti jsou progresivní, zcela nepředvídatelná levice,“ řekl šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek v nedávném rozhovoru pro iDNES.cz. Stejně to vidí i pražský šéf TOP 09 Jiří Pospíšil, který společně s Piráty na pražském magistrátu vládne.

„Piráti opět vztyčili téma zdanění prázdných bytů. Pro TOP 09 je tento levicový nápad absolutně nepřijatelný. Pirátům jsme to vysvětlili už před několika měsíci. Pokud Piráti nebudou ctít programové zásady koaličních partnerů, jsou na nejlepší cestě, jak rozbít pražskou koalici,“ sdělil Pospíšil. Sporů během dvou let vlády v Praze bylo mnohem více.

Koalicí s ODS by Piráti popřeli sami sebe

Lze si tak jen těžko představit, že strany, mezi kterými panuje podobná animozita, budou společně vládnout Plzeňskému kraji. Piráti v Plzeňském kraji navíc svůj program postavili právě proti ODS, na boji proti imaginárním kmotrům, ale i kumulaci funkcí. Pokud by si nyní s ODS plácli, nejen by tím zapřeli svůj program, ale rovněž by tím podvedli voliče.

„Plzeňská ODS si hýčká pár sympatických osobností, které využívá na plakátech a v kampaních. Výsledkem je kumulace funkcí, jak je tomu u pana poslance Baxy. Voliči si neuvědomí, že nakonec stejně městu vládne někdo jiný, protože práci poslance zkrátka nejde naplno vykonávat zároveň s funkcí městského radního a k tomu ještě krajského zastupitele,“ uvedl na adresu Baxy pirátský politik Pavel Bosák.

Nabízí se tedy otázka, zda Piráti nyní kritizovanou ODS a Baxovu kumulaci funkcí zkousnou, a to jen proto, že tentokrát neskončí v opozici, ale ve vedení kraje. Nebo Martin Baxa ustoupí Pirátům a vzdá se nejen šance na post hejtmana, ale dokonce i na místo řadového krajského zastupitele?