Plzeň se na začátek extraligy naladila výhrou proti Českým Budějovicím

Od - čtvrtek, 12. září 2024 20:11
Plzeň se na začátek extraligy naladila výhrou proti Českým Budějovicím Foto: HC Škoda Plzeň

Vítěznou generálku mají za sebou hokejisté Plzně. V Soběslavi porazili České Budějovice 3:2 v prodloužení a z devíti zápasů v přípravě tak prohráli pouze jediný. O vítězství proti Jihočechům rozhodl Dominik Simon.

Na velkou šanci diváci v Soběslavi nečekali dlouho. Ihned v první minutě ujeli Západočeši do nadějného přečíslení, Holešinského zakončení ale v Kloučkově síti neskončilo. Budějovičtí reagovali o několik desítek vteřin později, Olesenův pokus z prostoru mezi kruhy však žádný hráč v bílém nedokázal tečovat tak, aby významněji změnil trajektorii kotouče. Svěřence Ladislava Čiháka to ale mrzet nemuselo. Šimon Kubíček střelou z téměř nulového úhlu dokonale zaskočil plzeňskou defenzivu v čele s brankářem Dávidem Hrenákem a poslal Jihočechy do vedení. Budějovice byly nadále aktivnější. Jejich ofenzivní choutky zintenzivnila i první početní výhoda. Byl to ale již zmiňovaný Simon, který ve vlastním oslabení ujel budějovické pětici, vysokého brankáře Motoru ale pokusem mezi betony nepřekonal. Jihočeši uzmuli kotouč, přenesli hru do útočného pásma, kde se z hranice pravého kruhu do puku opřel Josef Koláček. Cinknutí horní tyče a následné ruce nad hlavou značily, že střelu mladého budějovického útočníka nasměrovalo břevno tím správným směrem. Ve 14. minutě dostala po vyloučení střelce druhé branky příležitost zahrát si přesilovou hru i Škodovka. Indiáni si sice vypracovali slušný tlak v útočné třetině, ani jedna ze střel si cestu za Kloučkova záda nenašla. Plzni početní převaha pomohla. Před Kloučkem se ve slušné pozici objevil opět Adrián Holešinský, slovenský útočník ale neměl dostatek času kotouč zpracovat a výrazněji ohrozit budějovického brankáře. Do kabin si tak Západočeši odnášeli dvougólové manko.

Úvod prostředního dějství se nesl v duchu druhé plzeňské přesilovky. Velkou šanci si ale na jejím začátku připravili Jihočeši. Kondelík se krásně zbavil dvou bránících hráčů, svůj bekhend už ale nedokázal zvednout a zamířit mezi tři tyče. A přišel trest. Ondřej Matýs dostal přesnou přihrávku od Kristianse Rubinse, do níž se pořádně opřel a bombou mezi Kloučkovy betony snížil. Plzeň tlačila a vynutila si další možnost početní převahy. V ní byla velmi blízko srovnání stavu. Po pohotové střele jednoho z hráčů v modrém fantasticky zapracoval Kloučkův vymrštěný beton. Budějovičtí byli průběhem druhé třetiny značně zaskočeni. Do tempa je nedostala ani přesilovka po vyloučení střelce bronzové branky Lotyšů z MS 2023. A i proto se téměř v polovině hrací doby měnilo skóre na druhé straně. Obránce Petra Zámorského vyzval přihrávkou k zakončení kolega Kvasnička. Bývalý reprezentační bek nepohrdnul, sudí sice váhal, po krátké chvíli ale ukázal do branky. Na ledě se poté přitvrdilo. Následující minuty doprovázely drobné potyčky. Motor přeci jen srovnal hru a po Malíkově špatné rozehrávce zpoza branky se mohl dostat zpět do vedení, chybu plzeňského gólmana, který v polovině zápasu vystřídal Hrenáka, ale Kondelík nepřesnou střelou nepotrestal. Malík měl práci ještě v závěru druhé dvacetiminutovky, v závaru před jeho svatyní nedovolil Janu Ordošovi propasírovat puk za brankovou čáru.

Do závěrečné třetiny vstoupili mnohem aktivněji Jihočeši. Jejich ofenzivní snaha vyvrcholila ve 43. minutě velkou šancí. Motor Indiány v jejich obranném pásmu přečíslil, Kubíček přihrál Martinu Beránkovi, útočník Budějovic ale na Malíka nevyzrál. S příležitostí přispěchali i Plzeňští. Jedovatou střelu Jakuba Lva Klouček pomocí vyrážečky zlikvidoval. Hrálo se ale spíše před Nickem Malíkem. Po jednom z nahození českobudějovických obránců se před plzeňským brankářem objevil nikým nehlídaný Lukáš Pech. Útočník Motoru měl šanci hned několikrát zakončit, byl ale příliš blízko brance a puk do ní dostat nedokázal. I v 51. minutě se čtyřicetiletý útočník nacházel v dobré pozici před plzeňským brankovištěm, po Pýchově nabídce ale Malíka výrazněji neohrozil, vystřelit mu znemožnil zásah obránce hostů. Velice blízko druhé brance v zápase byl Koláček, ale ani jeho sólo rozdílovým gólem neskončilo. Skvělou individuální akci pak na protější straně ledu předvedl Jan Schleiss, kapitán Západočechů se krásnou stahovačkou zbavil bránícího hráče, Milan Klouček plzeňskému útočníkovi nechal i poměrně dost prostoru u své pravé tyče, útočník první formace Škodovky ale změnu stavu nezpůsobil. Strhnout vedení na stranu Motoru se ještě v závěru třetiny snažil agilní Pech, který prchl obráncům. Útočník Motoru se však ocitl ve značném úhlu, proto volil objetí branky a přihrávku na najíždějícího spoluhráče. Ani z této možnosti neudeřilo a šlo se tak do prodloužení.

Hry tří proti třem si však diváci, kteří navštívili soběslavský zimák, moc dlouho neužili. Po několika vteřinách našel Dominik Simon prostor mezi Kloučkem a pravou tyčku a ukončil tak generálku na nadcházející ročník, ten zahájí Škoda 18. září ve Vítkovicích.