Plzeň si připomněla dvousté výročí narození skladatele Bedřicha Smetany

Zveřejněno v Kultura ZAK
Od - sobota, 2. březen 2024 14:52
Plzeň si připomněla dvousté výročí narození skladatele Bedřicha Smetany Foto: plzen.eu

Pietní akt u plzeňského pomníku Bedřicha Smetany, který se konal v pátek 1. března 2024 v Kopeckého sadech, připomněl, že letos uplyne 200 let od narození tohoto významného hudebního skladatele, jenž v Plzni vystudoval gymnázium. Tradičního vzpomínkového setkání se za město Plzeň zúčastnila radní pro oblast kultury a památkové péče Eliška Bartáková.

Stalo se milou tradicí, že si každoročně připomínáme osobnost jednoho z nejvýznamnějších českých hudebních skladatelů Bedřicha Smetany, jehož odkaz pro českou hudbu je nepopiratelný. Plzeň na Smetanu nikdy nezapomněla, již v roce 1924 po něm byla pojmenována Městská hudební škola,“ řekla Eliška Bartáková.

Na počest Bedřicha Smetany pořádá Plzeňská filharmonie každé jaro festival Smetanovské dny. „Letos bude slavnostně zahájen cyklem symfonických básní Má vlast. Symfonické básně Vyšehrad a Vltava vznikly v roce 1874, a proto datem svého vzniku napovídají, že v roce 2024 slavíme nejen dvousté výročí narození Bedřicha Smetany, ale také Rok české hudby, během kterého si připomínáme řadu významných hudebních událostí a osobností,“ uvedla radní.

Bedřich Smetana se narodil 2. března 1824 v Litomyšli do rodiny pivovarského sládka. Přestože jeho otec trval na tom, aby Bedřich následoval rodinnou tradici, rozhodl se věnovat hudbě, která ho provázela celým životem a v mládí odváděla jeho pozornost od studia. Aby úspěšně dokončil gymnázium, strávil roky 1840 až 1843 v Plzni u svého bratrance Josefa Františka Smetany, který na něj během studia dohlížel, a mladý hudebník tak gymnázium úspěšně dokončil.

Smetanovské dny se letos budou konat v termínu od 7. března do 11. dubna. Hlavními tématy letošního ročníku jsou výročí Smetana 200, Rok české hudby a také Trh a kapitál v české kultuře 19. století.

Po pietním aktu v Kopeckého sadech byla zahájena výstava s názvem Plzeňská filharmonie v proměnách času, která je až do dubna k vidění před Studijní a vědeckou knihovnou Plzeňského kraje ve Smetanových sadech v Plzni.

Plzeňská filharmonie má nezastupitelné místo v kulturním životě města Plzně a dnes se můžete díky výstavě seznámit nejen s historií tohoto hudebního tělesa, ale také s jeho významnými osobnostmi a umělci, kteří s filharmonií spolupracovali a spolupracují, a také s jejími zástupci, kteří s velkou pečlivostí každoročně připravují koncertní sezónu,“ sdělila Eliška Bartáková.

Expozice na 16 panelech představí stěžejní momenty orchestru a také osobnosti vážící se k bohaté historii i současnosti Plzeňské filharmonie. Autorem výstavy je historik a projektový manažer Zdeněk Hazdra.