Plzeň skončí loňské hospodaření s přebytkem stovek milionů, rozdělí ho v dubnu

Zveřejněno v Finance
Od - pátek, 16. únor 2024 11:20
Plzeň skončí loňské hospodaření s přebytkem stovek milionů, rozdělí ho v dubnu ilustrační. Foto: P. Bauer

Plzeň skončí loňské hospodaření s přebytkem ve stovkách milionů korun. Jeho rozdělení bude schvalovat v dubnu zastupitelstvo. Po jednání rady města to řekl primátor Roman Zarzycký (ANO), který má v gesci ekonomiku města.

"Budeme rozdělovat nižší stovky milionů. Z pohledu daňového výnosu to může být rekordní přebytek," řekl. Město už má dopředu vybrané akce, které bude financovat. "Existuje všeobecná shoda na tom, že zapojíme 100 milionů korun na bytovou výstavbu na Světovaru a budeme každý rok přisypávat 100 milionů korun právě na byty. Můžeme tak poprvé naplnit tento koaliční příslib," uvedl. Zbylé peníze rozdělí město na konkrétní akce, jejichž seznam už politici předběžně projednali. A do rozdělovaných peněz zapojí Plzeň ještě loňský přebytek z hazardu, řekl primátor.

Městské obvody směřují své požadavky na vedení města.

"Kvůli tomu, že je všeobecná drahota a populace platí nejenom na DPH, ale také na dalších daních daleko více, tak samozřejmě i ten daňový výběr pro města je lepší. Na druhou stranu nám některé tranše konsolidační balíček sebral. A vinou úbytku na rozpočtovém určení daní, na tom budoucím vývoji, také stovky milionů ztrácíme," uvedl primátor.

Plzeň si v prosinci 2022 schválila na loňský rok příjmy 7,689 miliardy korun a výdaje 9,357 miliardy Kč. Schodek 1,668 miliardy Kč měla pokrýt ze svých fondů, hlavně fondu rezerv a rozvoje, kde mělo město 1,8 miliardy Kč a dalších 200 milionů si drželo na dopady energetické krize.

čtk