Plzeňská Nová scéna jako významná regionální galerie vystaví díla M. Rittsteina

Zveřejněno v Kultura ZAK
Od - čtvrtek, 21. březen 2024 11:17
Plzeňská Nová scéna jako významná regionální galerie vystaví díla M. Rittsteina Foto: DJKT

Deset let fungující plzeňská Nová scéna jako významná regionální galerie vystaví více než 35 obrazů Michaela Rittsteina. Vernisáž ve foyeru se uskuteční ve čtvrtek od 16:30. Do 19. června mohou lidé obrazy vidět hodinu před divadelním představením, během něj i v době, kdy je divadlo otevřeno. Nepotřebují vstupenku, prohlédnou si je zdarma. Čtyřiasedmdesátiletý Rittstein patří k nejvýznamnějším představitelům expresivní figurální malby, střídavě žije a pracuje na Domažlicku.

Nové divadlo v Plzni si od svého otevření podává ruku s výtvarným uměním, přičemž se zaměřuje především na výtvarníky spjaté s plzeňským regionem. „Jsem hrdý na to, že naše plzeňské divadlo může nabídnout divákům díla tohoto výjimečného umělce. Já sám se před tvorbou Michaela Rittsteina skláním, vnímám ho jako malíře, který ve svých obrazech přebírá roli dramatika, režiséra, scénografa i herce,“ komentuje výstavu ředitel divadla Martin Otava.

Michael Rittstein vystudoval Akademii výtvarných umění v Praze a svým osobitým dílem ovlivnil další generace malířů. Je spojen s Plzeňským krajem, v Brnířově u Domažlic žili jeho prarodiče, ke kterým jezdil na prázdniny. Nyní má v Brnířově ateliér, ve kterém často pracuje. Jeho díla jsou zastoupená v četných významných sbírkách, např. Národní galerie v Praze, Centre Pompidou v Paříži, Albertinum ve Vídni, i v řadě soukromých kolekcí v ČR, v Evropě a USA. Na svém kontě má desítky samostatných výstav a účastnil se i mnoha výstav kolektivních.