Home Zpravodajství Z Plzně Plzeňská zoo ...

Plzeňská zoo se musela rozloučit s velbloudicí Goldie

Zoologická a botanická zahrada města Plzně musela po dlouhé nemoci utratit samici velblouda dvouhrbého Goldie. Goldie se narodila 20.března 1994 v Zoo Liberec. Do Zoo Plzeň přišla se svou sestrou Gappou v listopadu téhož roku. Její první mládě se samcem Haštalem se jí narodilo v roce 1998. Goldie se osvědčila jako skvělá matka, během života porodila deset mláďat. Poslední samičku Anissu letos v březnu.

Goldie byla povahově byla velmi milá, nikdy s ní nebyl žádný problém. Její povahu ocenili ošetřovatelé před dvěma lety, kdy po úrazu na výběhu nemohla vstát a musela být zavěšena na popruzích. Navíc byla ve vysokém stádiu březosti. Veškerou léčbu a manipulaci však zvládala velmi statečně a jen díky její neuvěřitelné vůli se nakonec uzdravila a porodila zdravé mládě.

Téhož roku se jí na kůži zadní nohy objevila malá boule. Ze začátku vypadala nevinně, bohužel se po odebrání vzorku při biopsii se zjistilo, že jde o velmi invazivní nádor a Goldie musela být operována. Musela se odebrat velká část tkáně a následně udělat plastika kůže. Po operaci následovala dlouhá a náročná léčba. Rána se jí po půl roce úspěšně zahojila, Goldie zabřezla a porodila zdravé mládě.

Ale nemoc se vrátila. Během června začala Goldie hubnout, na konci srpna už měla problémy s polykáním, ještě zhubla a bylo vidět, že se drží pouze kvůli svému mláděti. Léky na bolest pomohly a veterináři byli toho názoru, že dokud bude mít Goldie chuť žít a bude přijímat potravu, nebude se zasahovat. Jakmile toto přestane, přistoupí se k utracení. To se stalo v pondělí 9. října. Goldie přestala žrát, měla bolesti a špatně se jí vstávalo. Anisse v té době bylo už sedm měsíců a bylo jasné, že to bez matky zvládne.

Goldie prožila klidný život ve svém stádu. Dala život spoustě mláďatům a dělala radost jak ošetřovatelům, tak návštěvníkům Zoo Plzeň.