Plzeňský kraj chce hostit olympiádu dětí a mládeže

Zveřejněno v Sport
Od - pondělí, 25. duben 2022 17:52
Plzeňský kraj chce hostit olympiádu dětí a mládeže ilustrační. Foto: Plzeňský kraj

Plzeňský kraj chce pořádat v roce 2025 Hry zimní olympiády dětí a mládeže. Radní v pondělí souhlasili s podáním přihlášky, o pořadateli rozhodne Český olympijský výbor.

Zimní olympiáda dětí a mládeže (ODM) se koná pod patronací Českého olympijského výboru od roku 2003. Ucházet se o pořadatelství ODM pro rok 2025 rozhodla rada kraje již v únoru tohoto roku. „Předpokládáme, že hry proběhnou v našem kraji v termínu od 26. do 31. ledna  2025 a jejich hlavním centrem by byla atraktivní lyžařská centra v našem kraji  - Železná Ruda společně se Špičákem, kde by se konaly všechny lyžařské disciplíny,“ uvedl radní pro školství a sport Vladimír Kroc. Konkrétně alpské lyžování, skikros a snowboarding by měly proběhnout v areálu Ski & bike Špičák. Běžecké lyžování a lyžařský orientační běh by proběhly v běžkařském lyžařském areálu Belvedér v Železné Rudě a biatlonisté by své závody odběhli v areálu Hohenzollern Skistadion v Bavorské Rudě. „Dalšími olympijskými městy se stanou Domažlice, Klatovy a Sušice. Na zimních stadionech v Domažlicích a Klatovech by proběhl turnaj v ledním hokeji a v Sušici by se konala soutěž v krasobruslení,”  podotkl Kroc.

Celkové finanční náklady na pořádání her jsou odhadovány na 36 milionů korun a budou nárokovány v rozpočtu kraje v průběhu následujících tří let. "Část nákladů v konečném vyúčtování uhradí šestimilionová dotace z Národní sportovní agentury, dva miliony korun z Českého olympijského výboru a čtyři miliony z příspěvků krajských výprav. Zbylých 24 milionů korun by zaplatil Plzeňský kraj," dodal Kroc.