Od - středa, 15. březen 2023 23:06
Plzeňští Akademici vstoupili do semifinálové série vítězně. Nájezdové drama rozhodl Říha Foto: Petr Frýba a Leontýna Frýbová

ZČU Akademici Plzeň porazili v úvodním zápase semifinále play-off na domácím ledě českobudějovické Black Dogs Budweis 4:3 po samostatných nájezdech a v sérii se ujali vedení 1:0. Velkou zásluhu na vítězství měl zejména brankář Jonáš Štekr, který v nájezdové loterii neinkasoval ani jednou. Západočeši se kvalifikovali čtvrtfinálovou sérií s BO Ostrava, kterou prošli zcela neporažení.

Úvodnímu vhazování předcházel slavnostní ceremoniál, při kterém plzeňský klub ocenil svého dlouholetého kapitána Dominika Beera. Zkušený obránce dnešním zápasem zaokrouhlil počet odehraných utkání v dresu Akademiků na rovných 100, což je s přihlédnutím k formátu univerzitní soutěže fenomenální počin.

Obrázek WhatsApp 2023 03 15  v 22.35.36

Nervozita a důležitost okamžiku byly znát od první minuty zápasu. Domácí obránci nabídli svým zaváháním obrovskou příležitost Jakubu Šafářovi, který ale ztroskotal na plzeňském muži s maskou. Skóre se poprvé měnilo v 10. minutě utkání, když odražené nahození do sítě Black Dogs uklidil Štěpán Hanzlík – 1:0. O pouhé tři minuty později už ale bylo skóre znovu vyrovnané. Radek Rolínek využil nepřesnosti v domácí rozehrávce a poprvé překonal Štekra – 1:1. Po první třetině tak hráči odcházeli do kabin za nerozhodného stavu.

V prostředním dějství si obě mužstva vytvořila několik zajímavých momentů v útočných pásmech. Po sérii neúspěšných úniků se ve 32. minutě prosadil Štěpán Říha, když zužitkoval důraz Víta Reitpiese na brankovišti – 2:1. Stejně jako v první třetině ale domácím hráčům získané vedení nevydrželo příliš dlouho. Krátce před druhou sirénou předvedl obdivuhodné sólo Matouš Masopust, který tváří v tvář Štekrovi uspěl – 2:2.

Na začátku třetí třetiny dostali Akademici výhodu přesilové hry. První větší závar ještě skončil pouze rezonující brankovou konstrukcí, napodruhé se už ale mohli Plzeňští radovat. V ideální střelecké pozici mezi kruhy si puk našel Marek Princl, který prostřelil vše, co mu stálo v cestě – 3:2. Rychlá reakce ale na sebe nenechala dlouho čekat. Ve 49. minutě dopravil po nepřehledné situaci kotouč za brankovou čáru Vojtěch Krcho a začínalo se opět od nuly – 3:3. Protože se neujala žádná z dalších akcí, muselo utkání do prodloužení.

V nastaveném čase zažili Akademici horké chvíle, dlouhé dvě minuty totiž strávili v oslabení. Když nepřinesla gól ani tato početní výhoda soupeře, dostala se na řadu dovednostní disciplína v podobě nájezdů. Ve čtyřech sériích se našli pouze dva úspěšní exekutoři. Zásluhou Štěpána Říhy, Jakuba Sysla a bezchybného Jonáše Štekra tak nakonec Západočeši potvrdili roli favorita a zapsali si první vítězství v sérii.