Plzeňští atleti přivezli z mistrovství republiky 12 medailí

Zveřejněno v Sport ZAK
Od - úterý, 2. červenec 2024 09:29
Plzeňští atleti přivezli z mistrovství republiky 12 medailí Jan Štefela. Zdroj: AK Škoda Plzeň

Celkem 12 medailí vybojovali atleti Škody Plzeň na mistrovství republiky ve Zlíně. Výprava Západočechů skončila druhá za vítěznou Duklou, když brala 5 titulů, 4 stříbra a 3 bronzy. K účasti na blížících se olympijských hrách se navíc přiblížili výškař Jan Štefela, běžkyně Tereza Petržilková a oštěpařka Petra Sičaková. Jistou účast má maratonkyně Tereza Hrochová.

Mistrovství republiky tentokrát nebylo pouze o zisku medailí. Spoustu atletů se snažilo o překonání olympijských limitů, nebo alespoň o posun ve světovém rankingu, který je směrem k Paříži velice důležitý.

Jedním z atletů, který si brousí zuby na Olympijské hry je vynikající výškař Jan Štefela. Ten se nachází v rankingu na pozici prozatím postačující k letence do Paříže, pro jistotu bylo však důležité vyhrát, což se mu také podařilo Famózní osobák 230 centimetrů a vítězství plzeňského výškaře přibližuje k olympijskému snu. K jistotě v podobě limitu, který je 233 centimetrů chyběl kousek štěstí.

Další z plzeňských atletů blížící se k účasti na olympijských hrách je oštěpařka Petra Sičaková. Ve svých 21 letech zažívá svou průlomovou sezónu, kdy si vytvořila nový osobní rekord, který činí 62.12 metrů. Mladá oštěpařka jela na šampionát jako vedoucí národních tabulek, což ale výkonem  57.21 metrů nepotvrdila a nakonec vybojovala bronz. I přesto je velmi blízko účasti na premiérové olympiádě.

Tereza Petržilková se také snažila vylepšit svou pozici směrem k Paříži. Před republikovým mistrovstvím na 41. místě světových tabulek. Na Olympiádu se kvalifikuje 48 nejlepších atletek. Po předběhnutí české mixové štafety na 4x400 metrů Keňou je individuální start jedinou cestou k olympijskému snu. K němu bylo důležité běžet rychlý čas a dobře se umístit, což se Petržilkové povedlo. V čase 52.49 doběhla na stříbrné pozici a i ona tak může doufat v účast olympijských hrách.

Kromě adeptů na Hry v Paříži zářžili i další. Plzeňská stálice Lenka Valešová získala ve Zlíně hned dvojici medailí. V kouli brala bronz. V sektoru kladiva si pověsila na krk dokonce stříbrnou medaili. Jakub Forejt po stříbru na akademickém mistrovství bral stříbro i na mistrovství národním. Výkonem 56.24 metrů měl na bronz náskok necelé 3 metry. Dominanci v disku předvedla česká reprezentantka hájící barvy Škody Plzeň Barbora Tichá, která svým prvním pokusem 53.12 metrů utekla soupeřkám, jež nedokázaly tomuto výkonu konkurovat.

Nejen titul, ale i výrazně vylepšený nový osobní rekord si veze dálkařka Daniela Volná poté, co prvním pokusem skočila na hranici 6.25 metrů, čímž stanovila nové letošní národní maximum. Rovněž nový osobní rekord a mistrovský titul veze do Plzně Kryštof Kozač. 79.13 metrů je výrazným posunem osobního maxima. Bronz za 218 centrimetrů si vyskákal Josef Adámek.

K ozdobám republikového mistrovství patřily plzeňské štafety. Škodovácké ženy braly v prvním závodním dnu stříbro, v druhém dokonce titul. Ve složení Zavadilová, Jindrová, Šťastná a Volná doběhla štafeta na 4x100 metrů na 2. místě. V nedělním závodě vystřídala Danielu Volnou Tereza Petržilková, ostatní závodnice se postavily na start i ve štafetě na 4x400 metrů. A skvěle sestavená štafeta po napínavém souboji nakonec šampionátu brala zlato.