Home Zpravodajství Politika Podbarvený tr...

Podbarvený truc zapomínaného exponenta, reaguje poslanec na Klausovo prohlášení

Nesmysl! – reaguje lídr kandidátky KSČM pro podzimní sněmovní volby z Plzeňského kraje, poslanec Jiří Valenta na prohlášení bývalého prezidenta Václava Klause (dříve ODS), že Sobotkova vláda zavlekla naši zemi „do takové hrůzy, že už si nic horšího nedokáže představit“. „Exprezidenta Klause si svým způsobem vážím, například pro jeho, nyní realisticky koncipované, euroskeptické postoje. Ale jeho zbytečný útok na něco, co bylo a doposud stále je kvalitativně řádově výše, než zosobňoval on sám ve své době a v jím realizované politice, dešifruji nyní pouze jako dětinsky zatrpklý, narcisticky podbarvený truc zapomínaného exponenta,“ řekl Valenta v rozhovoru pro server parlamentnilisty.cz.

Jiří Valenta přiznává, že má na politický a hospodářský vývoj posledního čtvrtstoletí v České republice zcela odlišný názor než Václav Klaus. Podle něho by bylo lepší zeptat se na názor občanů a položit jim otázku:, Žije se vám hůře než za Klausovy ‚postlistopadové‘ dominance? „Sám za sebe odpovídám, že nikoliv!“ – prohlašuje Valenta. „Mnozí občané stále vidí Klause jako jednoho ze spolutvůrců mafiánského kapitalismu u nás, či jako podílníka zlodějiny tisíciletí, kuponové privatizace národního majetku. A na to se přece nezapomíná a zapomenout ani nesmí,“ dodává komunistický poslanec.

„Chápu, že on sám, ostatně tak jako to dělal vždy, bude i dnes znovu a znovu plamenně argumentovat specifiky tehdejší doby, ekonomickým zpožděním, fázemi ekonomického cyklu a dalšími obtížně měřitelnými faktory ekonomiky a životní úrovně,“ přisoluje si ještě Valenta. „Ale právě to přesně vystihuje jeho osobnost. Pamětníci Klausovy éry, která sice byla přece jen o stupeň optimističtější a méně ideově zaprodanější než ta předchozí Havlova, dobře vědí, že vždy, když mu nebylo věřeno, „plakal“ a kopal kolem sebe,“ tvrdí Jiří Valenta.