Podle Fialy ODS posílila. Profesorova matematika ale nesedí

Zveřejněno v Politika
Od - čtvrtek, 29. září 2022 09:51
Podle Fialy ODS posílila. Profesorova matematika ale nesedí Zdroj: ODS

Šéf ODS Petr Fiala zuby nehty hájí projekt SPOLU a tvrdí, že ODS ve velkých městech oproti minulým volbám posílila. Jenže jak je patrné například v Plzni, profesorova matematika příliš nesedí. V Plzni ODS těžce ztratila na úrovni města i všech velkých obvodech.

Začíná to být obrázek posledních dní. Celostátní politici usilovně hájí a legitimizují projekt SPOLU, který společně stvořili. Někdy je jejich snaha tak usilovná, až nedává smysl. Naposled to předvedl předseda vlády a také občanské demokracie Petr Fiala.

„Když se podíváme na výsledky, tak jak koalice SPOLU, tak ODS především ve velkých městech proti předcházejícím volbám posílila. Prakticky v každém městě máme lepší výsledek, než jsme měli před čtyřmi roky,“ uvedl Petr Fiala.

Fiala blabol

Pro přesvědčení se o tom, že Fiala nemluví pravdu, ale není třeba chodit daleko. Stačí se podívat na výsledky voleb v Plzni a všech velkých městských obvodech.

Na plzeňské radnici ODS ztratila 4 mandáty, když si pohoršila ze 13 křesel v zastupitelstvu na 9. Stejný počet mandátů ztratila také v druhém plzeňském obvodu, o dva mandáty méně má v obvodu Plzeň 2 a  o jeden mandát přišla také v centrálním obvodu a obvodu Plzeň 1.

Sečteno podtrženo, celkem ODS v Plzni přišla o 12 mandátů. Kromě toho vypadla z koalice na městě a na obvodech Plzeň 1, 3 a 4. Pouze na Slovanech udržela v pozici starosty Lumíra Aschenbrennera, který je nejen oblíbeným lokálním politikem, ale také senátorem.

Pokud tedy předseda ODS tvrdí, že si ODS oproti předchozím volbám polepšila, nazírá na výsledky komunálních voleb poněkud zvláštní optikou.