Home Zpravodajství Politika Politici napr...

Politici napravo i nalevo se shodli – Jsme proevropští!

Jsme proevropští. Na tom se shodli všichni zástupci ODS, ČSSD, KSČM, České pirátské strany, TOP09, ANO 2011 a KDU-ČSL v Plzeňském kraji na středeční předvolební SUPERDEBATĚ, kterou v plzeňské Papírně uspořádali Mladí konzervativci Plzeň ve spolupráci s Plzeň TV a informačním portálem Plzeň.cz.

“Piráti jsou proevropští,” řekl v debatě lídr pirátů Lukáš Bartoň. “Strašně rád mám Schengen, mám rád Evropskou unii pro svobody, které mi nabízí, což někteří lidé na vesnici, co jí neopustili, neocení. Jsme i pro přímou demokracii, a pokud někdy občané v referendu řeknou, že chtějí vystoupit, tak my to budeme respektovat, ale nebudeme ti, co budou vyvolávat referendum a budeme na té straně, která bude přesvědčovat lidi v kampani, aby se nevystupovalo,” popsal pirátskou politiku ve vztahu k Unii.

Podobně mluvili i další zástupci stran. A samozřejmě se diskuse stočila i k otázce vystoupení z evropských struktur. “Velká Británie udělala chybu a dnes si s tím neví rady,” prohlásil lídr TOP 09 Marek Ženíšek. “Kdo má představy, že bychom (po vystoupení – pozn. red.) byli Švýcarskem, tak říkám, že kdybychom vystoupili, tak že budeme Makedonií nebo Moldavskem,” vysvětloval.

Na to zareagoval lídr KSČM Jiří Valenta: „Asi překvapím, ale ani pro nás není vystoupení z EU na pořadu dne. Ale to eurohujerství typu TOP 09 a ČSSD, to tedy vůbec neuznáváme. Protože existují alternativy jiné evropské spolupráce na demokratičtějším a přirozenějším základu, než je moloch EU řízený ze Štrasburgu a Bruselu. Nebráníme se referendu, když by chtěli naši občané vystoupit a podílet se na jiné spolupráci.”

Lídryně ODS Ilona Mauritzová mluvila jednoznačně a téma spojila s oblastí, ve které se celý život pohybuje. “Občanští demokraté jsou po setrvání v Evropské unii. Jsme proevropští, chceme, aby Česká republika byla součástí západní Evropy. Jsou tu velké, nádherné projekty v rámci programů Erasmus, Leonardo a i díky těmto prostředkům mohou studenti jezdit na zahraniční stáže,” řekla.

Barbora Kořanová, “čtyřka” na kandidátce ANO 2011 byla stručná: “Jsme pro Evropskou unii. Kdyby nebyla, mělo by to fatální důsledky hlavně pro pohyb osob.” Ivana Bartošová, “trojka” lidovců, je přesvědčená, že by se vystoupením z Unie rozbil celý systém. “My rozhodně nechceme připustit vystoupení České republiky z EU,” prohlásila jednoznačně.

“Pokud bychom měli vystoupit z EU, museli bychom vrátit finanční prostředky, které byly do nás vloženy. My jsme neustále čistým příjemcem. Takže několik českých rozpočtů by na to padlo, abychom se vyplatili z EU,” řekl Igor Jakubčík,”trojka” ČSSD v Plzeňském kraji. “Evropská unie je jediný projekt, který funguje. V něčem lépe, v něčem hůře. Bez EU by Česká republika nyní nebyla. Britové jasně říkají, že to byla obrovská chyba, co udělali. Brexit bude neskutečně drahá záležitost pro Velkou Británii,” dodal.

DALŠÍ ČLÁNKY