Poslankyně Barbora Kořanová iniciovala svolání mimořádné schůze k zpřísnění trestů za sexuální násilí

Zveřejněno v Politika
Od - čtvrtek, 3. červen 2021 14:13
Poslankyně Barbora Kořanová iniciovala svolání mimořádné schůze k zpřísnění trestů za sexuální násilí Foto: B. Kořanová

Poslankyně Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky Barbora Kořanová (ANO 2011) iniciovala svolání mimořádné schůze Poslanecké sněmovny k problematice sexuálního násilí Kořanová usiluje především o zpřísnění trestů za násilné činy, které mají sexuální motiv.

„Podařilo se mi shromáždit více než 40 podpisů poslankyň a poslanců napříč politickým spektrem Žádáme svolání mimořádné schůze. Tato mimořádná schůze by měla řešit zpřísnění trestů za páchání sexuálního násilí. Domnívám se, že i v souvislosti s kauzou pana exposlance Feriho se ukázalo, o jak citlivé a důležité téma se jedná. Sama bych se v tomto směru ráda inspirovala v Dánsku, kde je znásilnění definováno jako sex vykonaný bez souhlasu. V České republice se totiž mnohdy dostáváme do situace, že výpověď osoby, která je obětí znásilnění, je zpochybňována, pokud osoba nemá viditelné tělesné následky, například škrábance nebo podlitiny," uvedla.

Poslankyně Barbora Kořanová v současné době pracuje s odborníky i kolegy poslanci na přípravě legislativy, která by zmíněné zpřísnění řešila. Barbora Kořanová se rovněž domnívá, že za sexuální násilí by neměly být udělovány podmíněné tresty, či dokonce nižší tresty než například za pěstování konopí pro léčebné účely. „Nejde pouze o legislativu samou, ale i o velký symbol, protože to, jak se Poslanecká sněmovna k dané problematice postaví, může být výrazným signálem pro oběti sexuálního násilí, ale i pro občany České republiky a naše zahraniční partnery. Osobně považuji sexuální násilí za mimořádně závažnou trestnou činnost, která může v obětech zanechat celoživotní trauma. Je důležité, aby Česká republika prostřednictvím své Poslanecké sněmovny dala najevo, že takové delikty nebude trpět," dodala.