×

Varování

JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 9995

Potřebujete vodovodní přípojku? Poradíme, jak ji získáte!

Zveřejněno v Pro ženy
Od - pondělí, 27. září 2021 12:08
Potřebujete vodovodní přípojku? Poradíme, jak ji získáte! Zdroj foto: ZAKRA

Potřebujete váš rodinný dům nebo chatu připojit ke zdroji vody? Nejjednodušším řešením je vodovodní přípojka, která zajistí, že vaše domácnost bude zásobena pitnou vodou přímo z vodárny. Jedině v případech, kdy je obecní vodovod příliš vzdálený nebo v obci není k dispozici, přichází na řadu zásobení vodou z domácí studny. 

Abyste mohli svou domácnost na vodovod napojit, budete nejprve potřebovat projektovou dokumentaci. O tu se s radostí postaráme za vás - umíme si poradit se všemi případy připojení k vodovodu, zařídíme prodloužení vodovodního řadu a nezalekneme se ani jednání s vodárnou. Pokud vás od nastěhování do nového domu dělí pouze napojení na vodovod, s námi se už brzy budete zabydlovat. 

Jak zařídit vodovodní přípojku?

Zajděte si na vodárny
Prvním krokem na cestě za vodovodní přípojkou je návštěva provozovatele vodárenské sítě. Zeptejte se na podmínky připojení. Zjistěte si ceny za vodu a pomalu můžete začít studovat smlouvu o dodávkách vody.

Sežeňte projektanta
Nyní máte od správce vodovodu informaci, že Vaše nemovitost se může připojit vodovodní přípojkou a také podmínky připojení. Další věc, kterou potřebujete je projekt vodovodní přípojky. 
Jak už víte přípojka vody není vodním dílem, ale i tak ji nejčastěji připravuje autorizovaný vodohospodář. Takový jakým je i společnost Zakra. Nemáte-li ještě projekt přípojky, obraťte se na nás a do 3 týdnů ho máte doma.

Vyběhejte povolení
V momentě, kdy držíte projekt vodovodní přípojky v ruce můžete se pustit do povolení přípojky. Jak postupovat u povolení přípojky vody se dozvíte níže v článku. Nicméně v této fázi Vás čeká návštěva stavebního úřadu a žádost o vydání územního souhlasu. Pokud je Vaše vodovodní přípojka delší než 50 metrů, pak budete žádat o územní rozhodnutí.

Postavte přípojku
V této fázi máte již v ruce projekt i povolení a přišla na řadu realizace. Zde se nás nejčastěji ptáte, kolik to celé bude stát? Cena vodovodní přípojky primárně záleží na délce výkopu a povrchu, kudy kopete. 1 metr výkopu v trávě vyjde na 1 500 korun, zatímco kopete-li přes komunikaci vyjde vás metr i na 3 500 korun.

Napojení vodovodní přípojky
Předposledním krokem před zahájením odběru vody je napojení vodovodní přípojky. To musí provést zaměstnanec vodárny, které přijede na Vaši žádost. V této fázi dochází k instalaci vodoměru, tlakové zkoušce a  propojení s vnitřní instalací. Pamatujete? Vodoměrem končí vodovodní přípojka.

Kolaudace přípojky a smlouva s vodárnou
A nakonec známý proforma úkon kolaudace, protože jak víme ze zákonné definice je přípojka vody samostatnou stavbou. Po instalaci vodoměru se také podepisuje smlouva o odběru vody a již nic nebrání využívání.

Co je vodovodní přípojka?
Vodovodní přípojka je samostatnou stavbou tvořenou úsekem potrubí od odbočení z vodovodního řadu k vodoměru, a není-li vodoměr, pak k vnitřnímu uzávěru připojeného pozemku nebo stavby. Odbočení s uzávěrem je součástí vodovodu. Vodovodní přípojka není vodním dílem.

PR