Překvapuje mě, kolik rodiček si z porodnice odnáší nějaké trauma, říká studentka porodní asistence Marie Vlčková

Zveřejněno v Zdraví & Lifestyle
Od - čtvrtek, 19. srpen 2021 12:12
Překvapuje mě, kolik rodiček si z porodnice odnáší nějaké trauma, říká studentka porodní asistence Marie Vlčková Foto: FZS

Dnes dvaadvacetiletá Marie už od gymnázia věděla, čím chce být. A svůj sen si plní. Po původním zklamání z formy studia na univerzitě v jižních Čechách našla svou alma mater na Fakultě zdravotnických studií ZČU v Plzni. A nelituje.

Marie 3Marie, co přesně jste zažila na gymnáziu, že to určilo vaši profesní dráhu?
Pocházím z Českých Budějovic. Tady jsem už během studia na Česko-anglickém gymnázium propadla oboru porodnictví a gynekologie. Předcházely tomu autentické negativní zkušenosti čerstvých maminek z porodu.

Můžete být konkrétnější?
V rámci své seminární práce na gymnáziu, na téma přirozený porod, jsem měla možnost vést rozhovory se ženami o jejich porodu a dost mě zaskočilo, kolik z nich si odneslo z porodnice nějaké trauma. Pociťovala jsem, že by mě velmi naplňovalo být podporou ženám a miminkům a doprovázet je těmito zázračnými chvílemi.

Po maturitě jste začala studovat Porodní asistenci na Jihočeské univerzitě. Forma studia ale neodpovídala vaší představě..
Oboru jsem se ale vzdát nechtěla a rozhlížela jsem se po jiných univerzitách. Naštěstí jsem se dostala na Fakultu zdravotnických studií Západočeské univerzity v Plzni a od začátku jsem věděla, že právě zde má studium velký potenciál. Velmi oceňuji zájem FZS o své studenty. Během celého studia se kromě nezbytné teorie klade velký důraz na praxi, nabízí se nám spousta možností - od kurzů, tematických akcí, dobrovolnických praxí v nemocnicích, konferencí až po zahraniční stáže a jistě by se našlo ještě mnoha dalšího.

Marie 1Dvě nabízené možnosti z tohoto výčtu jste i využila. Jaké bylo pomáhat jako dobrovolnice v covidovém centru na dvanáctihodinových směnách a přitom studovat?
Nebylo to vůbec tak jednoduché, jak jsem si představovala. Na oddělení potřebovali, abych brala více služeb a mně to v aktuální situaci dávalo mnohem větší smysl, než se věnovat on-line přednáškám. Ve chvíli, kdy člověk může pomoci potřebným, tak jeho potřeby jdou stranou.

Co pro Vás bylo během pandemie nejdůležitější?
Hlavní roli pro zvládnutí studia a výpomoci ve zdravotnických zařízeních hráli ochotní spolužáci, kteří pomohli, když bylo třeba a především tolerantní a vstřícní akademici ve škole. Kvalitní praxe se pro mě stala prioritou číslo jedna. Podvědomě jsem však cítila, že bych během studia ráda získala zkušenosti i se zdravotnictvím v zahraničí. 

Díky velké náhodě a špetce štěstí Vám to vyšlo. Brzy vyrazíte na studijní stáž hodně daleko. Do Ameriky?
Vidím to jako dnes, měla jsem noční službu a během přestávky jsem zabloudila na webové stránky International Office ZČU a tam to bylo - Program BE&ST - výjezd do USA. USA nikdy nebyla moje vysněná oblast, ale v tu chvíli mi to přišlo jako skvělý nápad.

Marie 2Do zahraničního programu se Vám podařilo přihlásit na poslední chvíli, že?
Bylo nešťastné, že byl zrovna pátek a uzávěrka přihlášek byla v neděli. Jen díky neuvěřitelné ochotě paní proděkanky Aleny Lochmannové a její asistentky Barbory Koreisové jsem zvládla i všechny potřebné oficiality. Potom zbývalo už jen v nemocnici sepsat motivační dopis a životopis v angličtině. Úplně vyčerpaná jsem vše v neděli odeslala a světe div se, úspěšně jsem se dostala i přes pohovor v angličtině a teď tu sepisuji článek o tom, jak za 23 dní letím do Utahu na zimní semestr.

Už víte, kde přesně budete studovat?
Budu na krásné univerzitě Southern Utah University v Cedar City se studenty z celého světa. Tahle univerzita je obklopena 20 národními parky, památkami a rekreačními oblastmi v dojezdu pěti hodin. Myslím, že mě čeká skvělé dobrodružství. Pro mě, jako studentku bez závazků, je to ideální příležitost.

Máte nějaký vzkaz pro kolegy studenty, kteří by také chtěli poznat, jak to chodí jinde?                                                                                                                     Mám. Pojďte do toho taky, studujte na FZS a využijte nabídky výjezdů do zahraničí! Uvidíte, jak funguje zdravotnictví v jiné zemi a jistě si přivezete i spoustu dalších zážitků, které si budete pamatovat celý život! Vybízí na závěr studentka z Fakulty zdravotnických studií ZČU.

Porodní asistentka se stará se o ženy v době těhotenství, porodu a následné péče. Do šesti týdnů se zabývá i zdravotním stavem novorozence i kojence, a může pracovat samostatně i bez dohledu lékaře. Poskytuje také poradenství a vzdělávání předporodní přípravy a sexuální a reprodukční zdraví žen. Může tedy poskytovat péči nejen nezdravotnických zařízeních, ale i v komunitách nebo domácím prostředí. Studujte porodní asistenci na Fakultě zdravotnických studií.

Autor: Markéta Hallová