Radek Novák: Když slovo možného prezidenta Andreje Babiše nic neznamená

Zveřejněno v Politika
Od - pondělí, 14. březen 2022 07:00
Radek Novák: Když slovo možného prezidenta Andreje Babiše nic neznamená Foto: J. Adlt

Věříte politikům, když něco slibují nebo prohlašují? Dejme si ruku na srdce, pravděpodobně ne. Stačí se podívat na Andreje Babiše. Kdyby mluvil pravdu, už dávno není v politice. Místo toho z opozičních lavic ve Sněmovně přemýšlí, zda kandidovat na prezidenta. Zasloužíme si ale prezidenta, jehož slovo nic neznamená?

Připomeňme si nedávný Babišův výrok. „Říjen 2021 bude raz dva. Pan Fiala říkal, že nás porazí ve volbách. Já když prohraju volby, tak určitě nebudu pokračovat v politice,“ řekl před sněmovními volbami Babiš. Skutečnost? Babiš prohrál volby, ale z politiky neodešel. Je úplně jedno, zda ho porazila politická strana nebo koalice. Nezvítězil, sedí ve Sněmovně v opozici.

Jasně, Babiš není jediný politik, který předvádí podobné názorové veletoče. Rozhodně ale patří mezi ty neznámější, nejsledovanější a také nejmocnější. Navíc reálně zvažuje kandidaturu na Hrad. O to smutnější je, že jeho slovo představuje pro mnoho občanů prázdný balónek, který praskne po pár sekundách, co se vznese k nebi. Tedy vyjma skalních fanoušků, kteří jsou schopni mu ledacos odpustit. Já mezi ně nepatřím.

Pokud by se podobných názorových obratů během jediného roku dopustil běžný občan, jeho okolí by si ťukalo na čelo. Bohužel v případě českých politiků už to bereme za jakýsi kolorit. Jen Andrej Babiš má na kontě tolik obratů, že je ani nemá smysl jmenovat.

Dejme teď stranou trestní stíhání a další jeho kauzy. Pro většinu společnosti je složité, a tak trochu i nemožné, se v nich orientovat. Navíc jejich výsledek je nejistý. Pokud ale politik veřejně prohlašuje něco, co není pravda, nebo něco, co pak nesplní, je to ten nejsnazší způsob, jak si ověřit, zda mu můžeme věřit a zda je pro výkon veřejné funkce kompetentní.

Platí to u Andreje Babiše? Chceme, aby se politik, jehož slovo nic neznamená, stal dalším českým prezidentem? Politik s obrovskou mediální mocí, politik narozený v Bratislavě, který ovládá několik světových jazyků až na ten český? Politik s mnoha škraloupy?

Možná by Andrej Babiš byl dobrým následovníkem Miloše Zemana. Možná by Marek Prchal obroučkami svých brýlí skvěle nahradil Jiřího Ovčáčka. Rozhodně by ale Andrej Babiš nebyl dobrým prezidentem, stejně jako by Marek Prchal nebyl dobrou náhradou Ladislava Špačka.

Jsem přesvědčen, že hlavou státu musí být osobnost s velkou morální odpovědností, osobnost, jejíž slovo platí, osobnost, která se bude těšit důvěře většiny společnosti. I když se to tak nemusí zdát, takové politiky v naší zemi stále máme a já doufám, že se rozhodnou kandidovat, a že takové hodnoty budou charakterizovat našeho příštího prezidenta.

Naopak doufám, že pokud Andrej Babiš ohlásí kandidaturu na Hrad, v prezidentských volbách prohraje a z politiky pak skutečně nadobro odejde, jak už několikrát sliboval.

Autor: Radek Novák, podnikatel a majitel mediální společnosti Euronova Group