Radek Novák: Polská těžba huntuje českou přírodu. Vládní politici lhali občanům, měli by se jim omluvit

Zveřejněno v Politika
Od - úterý, 22. únor 2022 07:00
Radek Novák: Polská těžba huntuje českou přírodu. Vládní politici lhali občanům, měli by se jim omluvit Foto: J. Adlt

Je ostudné, jakým způsobem se nová česká vláda vzdala ochrany přírody na úpatí Jizerských hor, kde ji huntuje důlní činnost v polském dole Turów. Zatímco kabinet Andreje Babiše podal na Polsko žalobu k Evropskému soudnímu dvoru, nová česká vláda ji stáhla a s Polskem uzavřela dohodu. Je to obzvlášť smutné ve chvíli, kdy Markéta Pekarová Adamová nebo Marián Jurečka před volbami slibovali, že přírodu za peníze nevymění. O pár měsíců později to zcela bez skrupulí udělali.

Prach, vyprahlé studny a stále se rozšiřující obří důl k českým hranicím. Tak vypadá život v českých obcích u polského dolu Turów. Vláda Andreje Babiše kvůli tomu na Polsko podala žalobu k Evropskému soudnímu dvoru, který Polsku vyměřil stamilionové sankce. Proti těžbě se vymezovali i tehdy opoziční politici. Své sliby šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová či šéf lidovců Marian Jurečka ale rychle porušili. Kauza sice neplní titulky v médiích, tím spíše je ale na ni třeba poukázat.

Plané sliby Adamové a Jurečky

„Polský návrh, že by nám snad vodu kompenzovali penězi, je směšný a nikdo by ho neměl ani na moment zvažovat. Naopak česká vláda se už musí konečně vzpamatovat a využít všechny možnosti mezinárodního a evropského práva, aby tomu zabránila. Veškeré ekonomické zájmy Polska nesmí být výš než osud jediné české studny,“ hřímala před volbami šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

„Není akceptovatelné vyměnit vodu za peníze,“ řekl zase šéf lidovců Marian Jurečka. Na výroky obou politiků v únoru upozornil pořad České televize 168 hodin, který se kauze věnoval.

Jaká je skutečnost pár měsíců po volbách? Nová vláda s Polskem uzavřela mezivládní dohodu. Česko v rámci paktu stáhlo žalobu u Evropského soudního dvora, kterou před rokem podal kabinet Andreje Babiše. Cena? Miliarda korun, kterou Poláci v rámci nové mezivládní dohody na účet Česka zaslali. Podle expertů se jedná o drtivé vítězství Poláků a naopak suverénní prohru českých politiků.

Smlouva nebo cár papíru?

Co na to říkají místní? „Polsko dosáhlo stažení smlouvy výměnou za balík peněz, které se mu ale díky těžbě vrátí. Žaloba zmizí, problém ale ne. Prohlubuje se jako důl samotný. Mizí voda ve studních v Uhelné nebo v Heřmanicích,“ upozornil ve zmíněném pořadu sociolog Stanislav Biler.

„Není s tím spojena povinnost Polska konat. Pokud česká strana získá informaci, že ve vodních zdrojích voda klesá, tak nestanovuje Polsku povinnost konat,“ upozornila na mezery v dohodě Petra Urbanová z renomované právní kanceláře Frank Bol. Zároveň dodala, že poklesy vody v českých studnách dosahují od osmi do pětatřiceti metrů a voda dál odtéká.

Ministryně životního prostředí Anna Hubáčková z KDU-ČSL se hájí tím, že Poláci slíbili v dole postavit hydraulickou stěnu. Česko prý bude měřit její fungování a propustnost a navrhne případné úpravy. Jenže podle českých i polských dat stěna nemůže fungovat. Je totiž o 3 kilometry jinde, než je třeba.

Vláda obětovala přírodu za peníze

Považuji za důležité upozornit na to, že ochrana životního prostředí je zakotvena v Ústavě ČR a ochrana přírody je i hlavní náplní ministerstva životního prostředí. Pokud ministryně Hubáčková tvrdí, že „neví, k porušení jaké legislativy tímto postupem dochází“, pak se nemohu ubránit dojmu, že zájmy ochrany české přírody a občanů jsou až na druhém místě.

Poláci se sice zavázali, že budou dodržovat rámec dohody dalších pět let a Česko je na oplátku po stejnou dobu nebude žalovat. Jenže polská společnost PGE plánuje rubat uhlí v dole Turów až do roku 2044. Háček je i v tom, že Poláci v minulosti ukázali, že nemají problém dohody porušovat.

Polsko je nespolehlivý partner

Dovolím si zde citovat ČT: „Polsko se ukázalo jako nespolehlivý partner. Nehradilo škody a tajilo informace. Když loni Evropský soudní dvůr nařídil Polákům zastavit práce do vydání rozsudku, Polsko to odmítlo a v těžbě pokračovalo. Unie mu zatím strhla 363 milionů korun z evropských dotací.“

Co k tomu říct závěrem? Česká vláda vyměnila českou přírodu a zájmy českých občanů za jednu miliardu korun a pochybnou dohodu bez záruk. Zatímco Polákům se peníze vydělané důlní činností rychle vrátí, poškození české přírody nelze finančně vyčíslit. Je trvalé a žádné miliardy korun zde nemají šanci ho kompenzovat.

Považují za zcela ostudné, že politici TOP 09 nebo KDU-ČSL před volbami prohlašovali, že česká voda je více než polské peníze. Všem českým občanům by se nyní měli omluvit. Osobně doufám, že důl Turów bude odstrašujícím případem a podobný prodej české přírody se už nikdy nebude opakovat.


Mezivládní dohodu ve čtvrtek 3. února podepsali premiéři Petr Fiala (ODS) a Mateusz Morawiecki. Z více než miliardy korun, které už Poláci Čechům zaplatili, zamířilo také 35 milionů korun do Libereckého kraje na vybudování vodohospodářské infrastruktury.

Dohoda stanovuje podmínky, za jakých se polský důl nesmí přiblížit české hranici. Kromě zmíněné bariéry pro podzemní vodu se jedná o výstavbu valu proti prachu a hluku nebo monitorování dopadů těžby a zřízení vrtů podzemí vody.

Autor: Radek Novák, podnikatel a majitel mediální společnosti Euronova Group