Radek Novák: Vláda si plete Maserati se Škodovkou

Zveřejněno v Politika
Od - úterý, 28. červen 2022 08:00
Radek Novák: Vláda si plete Maserati se Škodovkou Foto: J. Adlt

Nová vláda více povídá, než koná, a i když se vládní politici tváří, že každému z nás prodávají Maserati, ve skutečnosti nám prodávají sotva Škodovku. Pod malebnými slovy o hodnotách a demokracii nejsou žádné činy ani plán, jak lidem fakticky pomoci nebo jak konsolidovat finance. Projev Petra Fialy a slova Zbyňka Stanjury jsou toho důkazem.

Když jsem poprvé zaslechl, že Petr Fiala bude mít na všech televizních kanálech mimořádný projev, první, co mě napadlo, byla korupční kauza Dozimetr. Je to skandál, který zásadně snižuje důvěru v současnou vládu a poškozuje Českou republiku.

Jenže chyba lávky. Petr Fiala mimořádně promluvil k národu, aby mu řekl, co už ví: ceny energií skokově vzrostou a dál jsme se dozvěděli informace, které už zaznívaly v průběhu dne. Sečteno podtrženo, ačkoliv forma byla dobrá, obsah těžce pokulhával.

Jedno se ale Petru Fialovi povedlo. Média zavalily různé komentáře jeho projevu, které totálně přebily do té doby ostře sledovanou korupční kauzu v pražském dopravním podniku.

Pokud to byl úmysl, pak uzurpace mediálního prostoru jistě měla smysl. Jestliže ale vrtěti psem na jedné straně zafungovalo, na straně druhé premiérův projev ukázal, že vláda si se současnou ekonomickou a energetickou situací absolutně neví rady.

Říkat lidem, že je stát nenechá padnout, není zrovna prozíravé. Stát nikdy nedokáže pomoct všem a pokud se situace rychle nezmění, brzy se to ukáže. Navíc, kdo tomu věří? Sami sobě položme otázku, jak nám vláda po téměř roce vládnutí pomohla? Nijak.

Přitom slibů bylo hodně. Místo toho měsíce dál utíkají a my stále posloucháme ohranou písničku, kterou dokazují slova ministra financí Zbyňka Stanjury pro DVTV: „Nejprve budeme pomáhat a až potom počítat“. Chtěl bych se zeptat, zda to bude ještě v tomto století? Nehledě na to, že podobná slova by řádný hospodář a strážce státní kasy nikdy nemohl vyřknout. Postup by měl být zcela opačný.

„Skvělý“ je i výrok, že proti byrokracii vláda bojuje snížením pokut u kontrolního hlášení. Nevím, jaký materiál ve Sněmovně hulí, ale vypadá to, že na ulici by jim za to utrhali ruce.

Pokud vláda bude pokračovat v nastoleném trendu, už brzy jí budou slova o demokracii a hodnotách k ničemu. Nemohou totiž zakrýt fakt, že zatím nedělá vůbec nic. Nic pro konsolidaci financí, nic pro snížení byrokracie, nic pro pomoc lidem v krizi

Na začátek bych doporučil alespoň jedno. Více pokory. Pokud nechce být kabinet Petra Fialy pro smích, měl by se přestat tvářit, že prodává Maserati, když prodává sotva Škodovku. Méně je totiž někdy více. Teď je třeba přestat mluvit a začít konat.

Autor: Radek Novák, podnikatel a majitel mediální společnosti Euronova Group