Řidičák na nebankovní půjčku. Co je třeba se o ní naučit a kdy je výhodná

Zveřejněno v Finance
Od - pátek, 22. březen 2024 13:41
Řidičák na nebankovní půjčku. Co je třeba se o ní naučit a kdy je výhodná Zdroj: Zoxo Financial s.r.o.

Pokud chcete mít skvělého pomocníka, osobní auto, musíte prokázat znalosti a dovednosti. Finanční gramotnost se však nikterak netestuje a nevýhodné půjčky umí napáchat velké škody. Proto je důležité pečlivě kontrolovat parametry půjček a vybrat seriózního poskytovatele. Ukážeme vám, na co se zaměřit, jaké jsou výhody i rizika.

Výhody nebankovních půjček

Nespornou výhodou je skutečnost, že jsou krátkodobé a rychlé nebankovní půjčky dobře dostupné. Zpravidla stačí jen několik kliknutí a peníze můžete mít na účtu už během několika minut. Podle objemu vyplácené půjčky je vyžadováno ručení za půjčku nebo další dokumenty. Při nízkých objemech finančních prostředků a například pro malou půjčku před výplatou, jsou zapotřebí jen doklady totožnosti.

Rychlost vyplácení může být prvním rizikem. Žadatel o půjčku řeší aktuální situaci a momentální nedostatek peněz, ale neprostuduje si dostatečně úvěrovou dokumentaci. Může se stát, že nebude znát celkové náklady půjčky. Proto je důležitý pečlivý výběr půjčky a srovnání jejich parametrů. MojeNebankovka.cz je přehledný srovnávač, který v tabulce zobrazí důležité parametry půjček a usnadní rozhodování.

Jednoduché sjednání

Nebankovní půjčka lze vyřídit z domova a klienti možnosti využívají v drtivé většině případů. Není nutné navštěvovat pobočku a odpovídat na citlivé otázky pracovníkovi, který půjčku zpracuje. Žadatel o půjčku má pocit relativní anonymity a často si sjedná půjčku na vyšší objem než skutečně potřebuje. Také to znamená, že klienti nemají přímou možnost dotázat se na detaily nebo si nechat objasnit pojmy, které mu nejsou zřejmé. Při online komunikaci jsou samozřejmě k dispozici klientská centra, ale možnosti využije jen omezený počet klientů. Roste riziko, že si žadatelé dostatečně neprostudují úvěrovou dokumentaci.

Reprezentativní příklad a RPSN

Občané mají stále malé povědomí o tom, jaký je rozdíl mezi úrokovou sazbou a RPSN. Úroková sazba nemusí reflektovat všechny náklady spojené s půjčkou. Tyto jsou zahrnuty do ukazatele RPSN. Před sjednáním nebankovní půjčku kontrolujte procentní sazbu RPSN a reprezentativní příklad. Je důležité znát kompletní náklady na úvěr před jeho sjednáním. Obezřetnost je třeba jak u dlouhodobých, tak u krátkodobých produktů, protože jsou na trhu poskytovatelé, u kterých RPSN vychází více než tisíc procent!

Kontrolujte parametry půjček

U nebankovních půjček mají klienti výhodu rychlého poskytnutí, jednoduchého sjednání a individuálního přístupu při posouzení. To znamená, že na úvěr může dosáhnout i ten, kdo má záznam v registru dlužníků nebo nemůže dostatečně prokázat bonitu. Nebankovní půjčky pomáhají i při refinancování nebo exekuci. Je ale důležité pečlivě kontrolovat parametry půjček a seznámit se s náklady na půjčku. Důležité je také zjišťovat, zda je možné předčasné splacení zdarma, jak se postupuje při žádosti o prodloužení splatnosti nebo jestli je možné úvěr refinancovat v budoucnu. Jedna půjčka a řešení okamžité potřeby se může nepříjemně prodražit. Proto je důležité najít pro nebankovní půjčku seriózního poskytovatele.

PR