Roztržka v koalici? Farský poslancováním z USA naštval vlastní voliče i koaliční partnery

Zveřejněno v Politika
Od - středa, 12. leden 2022 10:17
Roztržka v koalici? Farský poslancováním z USA naštval vlastní voliče i koaliční partnery Zdroj foto: STAN

Pod palbou ostré kritiky jeposlanec Jan Farský z hnutí STAN. Poté, co oznámil, že zůstane poslancem i přesto, že ho čeká půlroční stáž v USA, se do něho pustili dokonce i jeho vlastní voliči a koaliční partneři. Ti hovoří o podvodu na voliče a volají po položení mandátu.

Tři tisíce. Přesně tolik komentářů se během pouhých 24 hodin objevilo pod příspěvkem na facebookové stránce Jana Farského, ve kterém jeden z předních členů hnutí veřejnosti oznamuje, že odlétá na půl roku na stáž do USA, avšak i nadále zůstává poslancem.

Kritika míří také na to, že Farský o stáži na Oregon State University věděl již před volbami. Vše ale oznámil v pondělí 10. ledna s tím, že již ve čtvrtek 14. ledna odlétá do zámoří.

„Položte mandát. Je to ostuda si myslet, že by to takhle nešlo. Byl jste jeden z těch, kvůli kterým jsem Starosty volil. Vůbec si nedokážu vysvětlit, jak si můžete myslet, že je to takhle v pořádku. A ještě se zaštiťovat Člověkem v tísni či Skautem. Ten půlrok je potřeba odpracovat. Zachraňte si aspoň zbytek cti a mandát přenechte dalšímu,“ píše uživatel Facebooku Jakub Kubista.

„Musel jsem to číst dvakrát a kontrolovat, zda je váš profil pravý. Zdá se mi to zcela neuvěřitelné, od načasování až po dadaistické téma projektu, kterému se budete věnovat místo práce pro občany této země. Myslím, že takto nevypekl své voliče doposud žádný český politik,“ reagoval Petr Zídek.

Kauzy STAN poškozují koalici

Do Farského se pustila opozice, ale i zástupci vládní koalice. V kuloárech se dokonce hovoří o tom, že již několikátá kauza zástupců STAN vážně poškozuje dobré jméno nové koalice.

Kromě Farského totiž hnutí STAN čelí kauze finančních darů od kyperských firem, které jsou spojovány s podnikáním místopředsedy hnutí a podnikatelem Věslavem Michalikem. Předseda STAN Vít Rakušan zase absolvoval podivnou neformální schůzku se současným policejním prezidentem Janem Švejdarem, který vzápětí oznámil rezignaci na svou funkci.

Do Farského se pustili především Piráti, kteří se STAN kandidovali v koalici. Nyní to mezi oběma uskupeními pořádně jiskří, a to nejen proto, že podle Pirátů je kandidáti hnutí STAN podvedli, když vyzývali voliče ke kroužkování. Farského jednání se nepozdává šéfovi pirátských poslanců Jakubovi Michálkovi nebo 1. místopředsedovi Marcelu Kolajovi. Proti jsou i někteří občanští demokraté.

„Gratuluji Janu Farskému ke stipendiu. Na druhou stranu nejsem nadšen z jeho nápadu, že zůstane poslancem. Práce poslance není jen o důležitém hlasování a posílat plat na charitu nestačí,“ okomentoval situaci pirátský europoslanec Marcel Kolaja.

Rakušan se Farského zastal

Naopak zastání Farský našel u předsedy STAN Víta Rakušana nebo premiéra Petra Fialy z ODS, se kterými stáž konzultoval. Slíbil jim, že na zásadní hlasování vlády je připraven z USA přiletět.

„Jsem rád, že mě oba v mém dalším osobním i profesním růstu podpořili. Jako samozřejmost beru to, že v této souvislosti rezignuji na post předsedy klubu STAN a zároveň během svého pobytu v USA budu odvádět svůj poslanecký plat neziskovým organizacím, jako jsou Člověk v tísni, Paměť národa, Skaut,“ uvedl Farský. Ten bude v Americe díky Fulbrightově komisi, která podpořila jeho projekt How to Transform 250 Years of U. S. Federalism Into a Road Map for the Next 25 Years of the EU.