Sen o Lize mistrů žije. Plzeň zvládla s Šeriffem i odvetu a slaví postup!

Od - úterý, 9. srpen 2022 20:48
Sen o Lize mistrů žije. Plzeň zvládla s Šeriffem i odvetu a slaví postup! Foto: FCVP

Po výhře 2:1 venku zvítězili fotbalisté Viktorie Plzeň proti Šeriffu Tiraspol stejným poměrem i v odvetě a slaví postup do play-off Ligy mistrů. Zároveň si Západočeši zajistili základní skupinu Evropské ligy. Viktoriány poslal do vedení v 10. minutě Jan Kliment, hned na začátku druhé půle hosté srovnali díky proměněné penaltě Akanbiho. O výhře ale nakonec rozhodla 61. minuta a trefa Jhona Mosquery.

Plzeň nastoupila se stejnou základní jedenáctkou jako v Kišiněvě. Tedy opět se dvěma hroty Chorým a Klimentem. A právě spolupráce těchto dvou hráčů vedla k brzkému vedoucímu gólu. Chorý zády k brance udržel míč, přepustil ho Janu Klimentovi, a ten střelou k tyči rozjásal Doosan Arénu. Ve 26. minutě mohlo být na západě Čech ještě veseleji. Chorého v pokutovém území přidržel za dres Evangelou a rozhodčí neváhal ani vteřinu. K penaltě se postavil sám postižený hráč, poslal gólmana druhou stranu, jenže pak těsně minul. Viktoria se soustředila především na pozornou defenzivu a Šeriff hledal cestu k ohrožení branky Staňka marně. Naopak, hosty hodně vystrašila povedená střela Kalvacha.

Druhý poločas začal pro domácí velkou sprchou. Havel zahrál neobratně ve skluzu rukou v pokutovém území a Tiraspol nabídnutou příležitostí nepohrdl. Akanbii s trochou štěstí prostřelil Staňka. Viktoria mohla ihned odpovědět, jenže Kopic si na gólmana Abaloru nepřišel. Následně přišly dva skvělé okamžiky Jindřicha Staňka. Nejprve vyrazil na roh parádní střelu Modasirua a následně vyboxoval hlavičku Qouttara. Postupně se Plzeň přecijen zklidnila a v 61. minutě znovu vrátila vedení na svoji stranu. Kalvachův rohový kop propadl k nepokrytému Jhonu Mosquerovi, a ten rozjásal Štruncovy sady. Od té chvíle už se Plzeň soustředila pouze na obranu a s míčem tvořili téměř výhradně hráči hostů. V 85. minutě navíc zápas skončil pro Evangeloua, který po faulu na Sýkoru viděl druhou žlutou kartu a tím pádem i červenou. Poslední minuty už si tak Západočeši s přehledem pohlídali a po další výhře 2:1 slaví postup do play-off Ligy mistrů.