Skvrňanský M-klub zve v květnu na dokumentární film i pořad o tajemné Amazonii

Zveřejněno v Kultura ZAK
Od - úterý, 9. květen 2023 07:00
Skvrňanský M-klub zve v květnu na dokumentární film i pořad o tajemné Amazonii Ilustrační foto: FB Knihovna a M-klub

Oslavy osvobození sice skončily, ale to neznamená, že se v Plzni nic neděje. Opak je pravdou, v květnu nás čeká řada zajímavých kulturních akcí.

Hned v úterý 9. 5. od 18:00 uvede M-klub ve Skvrňanech kanadský dokumentární film Svébytná půda z roku 2019.
Komunita žijící v subarktické Kanadě denně na vlastní kůži zažívá, jak těžké může být obstarat si nejzákladnější zemědělské produkty. Přes veškerou náročnost a projevující se změny životního prostředí si však tito lidé chtějí uchovat svou svobodu a styl života.
Vypěstovat i tu nejméně náročnou plodinu je v zasněžené, zamrzlé či v nejlepším případě pouze bažinaté půdě odvážná výzva, nejde však o nemožný úkol. A právě to dokazuje to snímek, který se vydává mezi jedny z nejhouževnatějších pěstitelů severní polokoule. Výprava k nejzazší hranici civilizace se ani na krok nevzdaluje globálním problémům, environmentální krize totiž začíná ohrožovat i zdejší pečlivě vyzkoušené postupy. Těžce nastolená rovnováha mezi potřebami člověka a přírodou se může brzy zhroutit.
Film je v původním znění s titulky a trvá 91 minutu.

V pondělí 15. 5. jste od 18.00 zváni na pořad Miloše Matuly Za šamany do Ekvádoru.
Deštné pralesy Amazonie patří mezi největší bohatství naší planety. Jsou plícemi naší Země a domovem více než čtvrtiny všech rostlinných a živočišných druhů. A jsou také jedním z posledních domovů lidí, kteří dokážou žít v těsném spojení s přírodou. Evropanům je v posledních letech jako Boží dar poskytnuta možnost uzdravení díky pokladům, které nabízí peruánská džungle a jeho šamani.
Amazonie je medicína, Amazonie je les. Tam žije Spirit (Duch), žijí tam energetické bytosti. A pokud tam někdo vstoupí s respektem a vědomě, může se léčit. Každá rostlina, která v pralese existuje, může léčit několik různých nemocí.
Pořad připravil spisovatel, cestovatel a duchovní učitel Miloš Matula.