Špatná zpráva pro podnikatele. Při prodeji firmy jim hrozí výrazné zdanění

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - pondělí, 30. listopad 2020 17:58
plzen_cz_28_20504877_M_PenizeNaCokoliv ilustrační foto

Podnikatelé, kteří se rozhodli zbavit firmy, by brzy mohli odvádět daň z jejího prodeje. Do daňového balíčku se tak trochu nenápadně dostal návrh Mikuláše Ferjenčíka (Piráti) na zdanění sazbou 23 procent.

Až dosud jsou od zdanění osvobozeny příjmy z prodeje akcií, dluhopisů či podílových listů za předpokladu, že od jejich nabytí uplynuly alespoň tři roky. Pirátský poslanec Mikuláš Ferjenčík chce ale nově příjmy, které v jednom zdaňovacím období překročí 20 milionů korun, zdaňovat.

Ekonom: Pro podnikatele trest, ale stát nějaké příjmy potřebuje

Podle plzeňského ekonoma Miloše Nového jde čistě o politické rozhodnutí. „Majetek, který podnikatel tvořil, byl už několikrát zdaňovaný. Když vám ho pak stát při prodeji ještě znovu zdaní, tak je to prostě trest. Stát ale nějaké příjmy potřebuje, aby mohl žít. Debata je o struktuře daní a to je věc politického náhledu,“ uvedl. Zatímco pravicové strany podle Nového nejsou pro moc velké přerozdělování a byly by nejradši, kdyby bylo daní co nejméně, ty levicové jsou spíše pro větší míru přerozdělování. „Jako ekonom ani nemohu říci, která varianta je lepší. Je ale jasné, že ty obří deficity v souvislosti s koronavirem budou muset být také částečně uhrazeny růstem daní. Tohle je jedna z variant. Jenom snižováním výdajů nebudeme schopni tohle zkrotit,“ prohlásil.

Podnikatelé si budou prodej více rozmýšlet

Jestli si lidé budou rozmýšlet zahájení podnikatelské činnosti, si Nový nemyslí. S prodejem ale mohou více otálet a než se odhodlají firmu prodat, bude jim to trvat. „Předpokládám, že řada z nich bude spekulovat, že když by se v příštích volbách změnilo rozložení ve sněmovně, tak by se mohla daň zrušit. Pokud bych vyloženě nepotřeboval teď hned peníze z prodeje, tak bych si na volby počkal, ale moc velké naděje bych do toho úplně nevkládal. Je samozřejmě možné, že k mírné úpravě parametrů dojde, že by se ale zrušila, to se nedomnívám,“ dodal. Podle něj totiž obecně platí, že když se nějaké daně zavedou, tak se to pak líbí i těm, kteří dříve byli proti. „Ve vládě se jim ke snižování přejít nechce, líbí se jim, když mají vyšší příjmy. Viděl bych to tak, že co se už uzákoní, to bude asi spíš na delší dobu,“ upřesnil Nový.

Se zavedením nové daně z prodeje souhlasí také stranický kolega Ferjenčíka a současný krajský náměstek pro oblast sociálních věcí Rudolf Špoták (Piráti). „Myslím si, že ten návrh má logiku v  situaci, která nastala. Jsme si vědomi toho, že to bude chtít nějaký širší konsenzus, ale tak, jak je to nastaveno, je adekvátní. Není možné daně jen donekonečna snižovat. Je to věc, která by mohla státu pomoci,“ dodal Špoták.

Jestli poslanci schválí daň z prodeje firmy, je podle Nového neodhadnutelné. „Záleží, jaké hlasovací koalice se dají dohromady. Také nikdo nečekal, že u superhrubé mzdy se dají dohromady ANO a ODS. Je to otázka kompromisů, jak budou politické strany cílit na parlamentní volby,“ podotkl Nový.