Home Zpravodajství Politika Stokrát opako...

Stokrát opakovaná lež se nikdy nestane pravdou, cupoval Valenta vládní program

Babišova vláda nezískala ani podporu komunistů, o které se před jednáním ve Sněmovně polemizovalo. “Co mně konkrétně vadí, znepokojuje nebo k čemu mohu mít v programovém prohlášení zásadní poznámky?” – uvedl řečnicky při rozpravě plzeňský poslanec Jiří Valenta (KSČM). “Dovolte ale i mně, abych se ve veliké stručnosti vyjádřil, proč ani já osobně tuto vládu v jejím úsilí o získání důvěry zde, v Poslanecké sněmovně, nepodpořím,” dodal. A pak se pustil do cupování vládního prohlášení.

“Co mě ve vašem programovém prohlášení skutečně nadzvedlo, je konstatování, že pozitivním výsledkem sociální politiky je dnes výjimečně nízká míra chudoby,” rozpálil se během projevu Valenta. “Byl bych skutečně moc rád, abychom již konečně přestali zlehčovat a ignorovat problém chudoby v České republice takovýmito tvrzeními. Stokrát opakovaná lež se nikdy nestane pravdou,” burácel.

Své tvrzení podle něho vláda zřejmě opírá o studii pro Českomoravskou komoru odborových svazů, která tento stav konstatuje. Valenta ale vysvětluje, že se šetření provádělo jen v rezidentních domácnostech, že například netradiční ubytování, tedy včetně lidí bez domova, nebylo bráno v úvahu. “Stačí se projít dnes jedním z nejbohatších měst v Evropě, hlavním městem České republiky Prahou, a uvidíme té předmětné chudoby až dost,” řekl poslanec.

Zadruhé podle Valenty existuje obrovská koncentrace domácností těsně nad hranicí příjmové chudoby, což znamená, že řadu těchto domácností dělí od pádu pod hranici bídy pouhých pár stokorun. “A ještě zatřetí,” dodal. “Podle decilového rozdělení čistých příjmů se ve dvou nejnižších decilech nacházejí skoro tři miliony lidí, a to se zdá této vládě jako výjimečně nízká míra chudoby? Mně tedy rozhodně nikoliv. Tato výjimečně nízká míra chudoby, pro vaši informaci, kolegyně a kolegové, vážená vládo, také garantuje, že každé desáté dítě nemá ve škole na oběd, každý desátý občan je pod státem uznanou hranicí bídy, chudoba se přitom týká ale i čtvrt milionu lidí mladších 15 let. Každý 25. senior je v exekuci, miliony lidí jsou ohroženy tzv. pracovní chudobou a v definici tohoto našeho blahobytu, jak píšete, bychom mohli pokračovat i dále,” vysvětloval svůj nesouhlas s vládním prohlášením Jiří Valenta.