Stříbro není zklamání, prohlásil kouč házenkářů Talentu

Zveřejněno v Sport ZAK
Od - neděle, 7. červenec 2024 11:29
Stříbro není zklamání, prohlásil kouč házenkářů Talentu Zdroj: Talent tým Plzeňského kraje

Teď už si užívá zaslouženou dovolenou, ale ještě před ní mluvil Petr Štochl, trenér Talent týmu Plzeňského kraje, o tom, jak kousal porážku s Karvinou ve finálové sérii extraligy, kterou vyhrál Baník 3:1 na zápasy.

„Pravděpodobně ten druhý, kdybychom vedli 2:0 a jeli domů, třetí zápas by se vyvíjel jinak. Ale to jsou jen spekulace. Každopádně druhý zápas jsme mohli a měli zvládnout,“ připomněl 48letý kouč utkání, v němž jeho tým vedl tři minuty před koncem o tři góly, aby nakonec prohrál.

Talent tým Plzeňského kraje tak neobhájil mistrovský titul, ale trenér Petr Štochl i tak považuje minulou sezonu za úspěšnou. „Vždycky říkám, že chci, aby tým hrál na hraně toho, čeho jsme schopni. Po minulé sezoně nám s Nejdlem a Režnickým odešlo tři sta branek, skončil Chmelík, přestoupil Miky Tonar. Tým doznal výrazných změn, takže před sezonou bych postup do finále bych považoval za úspěch,“ doplnil.

Takže nejste ani trochu zklamaný?
Musím říct, že po čtvrtém finále v Karviné jsem klukům v kabině řekl, že jsem na ně pyšný. Za to, jakým způsobem zvládli celou sezonu a zejména závěrečné boje. Odevzdali úplně všechno. Soupeř měl ve finále více sil, zaslouženě se stal mistrem.

Byl rozhodujícím faktorem reprezentant Dominik Solák na straně Karviné?
Je to první věc, která mě zcela jednoznačně napadá. Ve všech zápasech, v nichž Dominik nastoupil, byl rozdílovým hráčem. To byl hlavní faktor toho, proč Karviná zvítězila.

Vy jste naopak před finálovou sérií přišli kvůli zranění o lídra Jakuba Šindeláře na pivotu...
Nerad kdykoliv říkám, že tým prohrál proto, protože má zraněné hráče. Ale nám vypadli hned tři hráči, ještě Martin Říha a Martin Nový. Samozřejmě to stopy zanechalo, zvlášť Kuba je klíčový hráč, letos měl fantastickou sezonu. Ale jsem šťastný, jak k tomu zbývající hráči přistoupili, pro ně je to ohromná zkušenost, další posun. V obraně jsme ve finále na klíčových pozicích měli hráče, kdy jednomu je jednadvacet a druhému osmnáct.

I to je důvod pro změny, které už jste oznámili? Vrací se Tomáš Nejdl z pražské Dukly přijde  pivot Jiří Dokoupil z Dukly a dva mladíci z Jičína (brankář Grabemann a levák Skopár)…
Jsem přesvědčený, že kádr bude silnější než loni. Dan Bláha roste každým rokem, Milan Škvařil dlouho nebyl k dispozici, ale v závěru sezony už opět ano. Tomáš Nejdl se vrací do známého prostředí, pomůže i příchod Jirky Dokoupila. A ti mladí se taky porvou o místo.

Zastavím se i u dvou odchodů odchovanců klubu brankáře Karla Šmída a Martina Říhy. Nelitujete toho?
Na to je jednoduchá odpověď. Oba jsou to kvalitní hráči, obrovsky poctiví v tréninku i při zápasech, přemýšlí o házené. Pro nás je to ztráta, ale chápu je, může je to posunout dál.

A co pivot Šindelář, kterému už bylo 37 let, vrátí se ještě po operaci achilovky?
My v to doufáme, mám k němu hluboký respekt. Při jeho pracovním nasazení stíhá ještě házenou na vrcholné úrovni. Odehrál skvělou sezonu, kvůli zranění Martina Nového táhl skoro celé zápasy. Je vynikající i kvůli tomu, jakou je schopný udělat atmosféru v kabině i na hřišti. Dokáže zburcovat a nabudit všechny.

Dokáže jeho roli někdo zastat, aspoň než se vrátí?
Máme v týmu dost zkušených hráčů, i ty, kteří umí projevit emoce a dokážou ostatní strhnout. Třeba takový Ondra Šafránek stárne a je slyšet čím dál víc nebo Honza Stehlík, ač se nezdá, umí v pravou chvíli říci správná slova. Ale Kuba (Šindelář) je samozřejmě taková osobnost, že nám chybět bude. Ale on se bude v našem prostředí dál často pohybovat.