Úspěchů bylo letos opravdu hodně, pochvaluje si trenér Triatlonu Plzeň Jan Řehula

Zveřejněno v Sport ZAK
Od - neděle, 18. prosinec 2022 14:11
Úspěchů bylo letos opravdu hodně, pochvaluje si trenér Triatlonu Plzeň Jan Řehula Foto: se souhlasem J. Řehuly

Když se ohlédne za uplynulou sezonou, může být spokojený. Klub Triatlon Plzeň, pod jehož křídla patří také Triatlonová akademie Plzeň, obhájil prvenství v týmovém hodnocení seriálu Českého poháru v silničním triatlonu, kam se započítávaly výsledky napříč kategoriemi od mladších žáků až po elitní triatlonisty.

"Tohle ocenění je pro nás nejdůležitější, uspěli jsme opět v absolutním hodnocení Českého poháru. Medailí a dalších úspěchů bylo opravdu hodně," pochvaluje si Jan Řehula, předseda a hlavní trenér Triatlonu Plzeň. V roce 2000 vybojoval v australském Sydney bronzovou medaili při premiéře triatlonu na olympijských hrách, což je dosud největší český úspěch v historii tohoto sportu. Teď už roky vychovává své následovníky, oddíl Triatlon Plzeň založil již v roce 2016.

Koho ze svých svěřenců za minulou sezonu pochválíte nejvíc?
Nejlepší byla Nela Marková. Má nejvíc prvenství, vyhrála celkově Český pohár i mistrovství České republiky mladšího žactva. Tradičně dobré výkony podávala dorostenka Barbora Jedličková, vyhrála Český pohár v Brně, byla třetí na českém šampionátu, zkusila si již také závody Evropského poháru. Dařilo se i Mikuláši Bíbovi, který nyní ze starších žáků přechází do dorostu, získal medaili na mistrovství republiky, v Českém poháru byl celkově druhý. Na stupně vítězů prorazila také starší žačka Karolína Rutarová, stálicí je Kateřina Chytilová, v Českém poháru se prosadil i dorostenec Kuba Souček. Úspěchů bylo letos opravdu hodně.

Kolik vašich členů vlastně startuje v seriálu Českého poháru?
Pohárové závody objíždí okolo dvaceti, pětadvaceti členů. Celkově máme v Triatlonu Plzeň okolo stovky mladých závodníků. Máme také silné štafety. Ty se dělí do šestnácti a od šestnácti let, v mladší kategorii jsme prakticky všechny závody včetně mistrovství České republiky vyhráli. Ustálila se silná sestava Matěj Kubias, Mikuláš Bíba, Kačka Chytilová.

Další úspěchy přišly v terénním triatlonu.
Skvělá byla Bára Stupková, která obhájila titul mistryně světa Xterra v kategorii 20 - 24 let, stejně tak ovládla ve své age group mistrovství Evropy v Prachaticích. Junior Filip Matějovič tam přidal bronz. Velikou osobností je samozřejmě zkušená Jindřiška Zemanová. Nejen jako závodnice, v klubu pomáhá od jeho prvopočátků i jako trenérka. Letos dokázala ve své věkové kategorii vyhrát Světový pohár Xterra v Itálii, jednou byla v seriálu třetí, devátá na mistrovství světa. Jak sama říká, profesionální kariéru ukončí, ale s Triatlonem Plzeň bude dál úzce spjatá.

Triatlon je náročný sport, znamená to již od mládežnického věku každodenní trénink?
Je to tak. U nás v akademii máme v pondělí tři fáze, pak většinou dvě, k tomu rehabilitace. Víkendy věnujeme víc vytrvalosti, na tréninkových kempech se trénuje tří až čtyřfázově. Letos se nám v přípravě osvědčila také jedna změna v tréninkovém kalendáři.

O co šlo?
Dřív jsme jezdili na tréninkový kemp do tepla na přelomu února a března. Letos jsme ho posunuli na zlom dubna a května, aby pak na soustředění rovnou navazovala závodní sezona. Osvědčil se nám v tomto směru tip Přemka Švarce, dlouholetého triatlonového reprezentanta, který nám doporučil italské Rimini. Hned jsme si tam přidali i tréninkový závod ve sprint triatlonu, který byl součástí Challenge série. Pro naše závodníky to byl skvělý zážitek, byla tam úžasná atmosféra, skvělá konkurence, plavání v moři. Zase jim to otevřelo oči v tom, jak vypadá mezinárodní triatlon. Věřím, že takové chvíle jsou pro ně velkou motivací do tréninkové dřiny.

Potřebují také vzory, aby se posouvali dál?
Potřebují. A potřebují vizi. Proto jim v našem oddíle přibližujeme akce Světového poháru nebo Super League. Aby viděli ohromnou rychlost triatlonu, aby je to motivovalo. Není snadné vstávat skoro denně v pět ráno, trénovat někdy až třífázově. Proto si mladí musí dát jasný cíl, kam by to chtěli dotáhnout. Říkám jim, ať si sami sebe představí v roli vítěze a za tím si jdou.

Jak se změnil triatlon od vaší závodnické éry?
Všechno je rychlejší, ve všech třech disciplínách musíte být vynikající. V cyklistice je to i díky technologiím, aerodynamice kol. I z hlediska taktiky to šlo nahoru. Dřív se cyklisté triatlonistům smáli, dnes už to tak není. Hodně zajímavé jsou závody Super League. Velké metropole, městská korida, divácky moc atraktivní závody. To je trend a myslím, že je otázkou času, kdy se něco takového začne pořádat i u nás.