V ČSSD to vře, hejtman hrozí náměstkovi žalobou

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - středa, 15. duben 2020 21:20
Foto Treffpunkt 2018_1 043 Náměstek hejtmana Ivo Grüner.

Pořádné dusno panuje před krajskými volbami v ČSSD, kterou zmítá další spor. Hejtman Josef Bernard dokonce uvedl, že zvažuje podání žaloby na náměstka a svého stranického kolegu Ivo Grünera kvůli výrokům v médiích. Grüner se ale nezalekl a Bernardovi vzkázal, že si za svým tvrzením trvá. Navíc dodal, že hejtman má se sociální demokracií už jen pramálo společného.

Dlouhodobě napjatá situace eskalovala poté, co Bernard na Facebooku 3. dubna oznámil, že je covid pozitivní. Část politiků mu ihned vyčetla, že jednal nezodpovědně a ohrozil fungování Plzeňského kraje. Vadilo jim, že hejtman chodil do práce a stýkal se s lidmi i poté, co pociťoval svalovou únavu a měl zvýšenou teplotu. Do karantény pak nastoupil až na základě pozitivního testu na koronavirus.

„Předal jsem věc svému právníkovi, zvažuji právní obranu,“ řekl Bernard minulý týden deníku Právo. „Momentálně mě upřímně mrzí, že tahle odporná nemoc se stává nástrojem politických bojů,“ dodal hejtman, který se podle svých slov vždy řídil doporučením hygieniků a nijak se neprovinil.

Situace ale neutichla. Grüner i poté znovu označil chování hejtmana za krajně nezodpovědné. „Hejtman vystavil nebezpečí nejen celou Radu Plzeňského kraje, ale také vedení integrovaného záchranného systému, vedoucí odborů úřadu a zástupce vedení nemocnic,“ řekl náměstek.

Hejtmanovi, o kterém se spekuluje, že před volbami zběhne z ČSSD ke Starostům a nezávislým (STAN), navíc naznačil, že se sociální demokracií má už jen pramálo společného.

„Koalici jde pouze o to, abychom jako zástupci občanů Plzeňského kraje šli příkladem a striktně dodržovali veškerá hygienická nařízení a opatření vlády. Navíc není vůbec jisté, zda bude hejtman kandidovat v podzimních volbách. S ČSSD se před nedávnem ideově rozešel,“ uvedl Grüner.

Výzva k rezignaci

Do Bernarda se opřeli i zástupci koaliční ODS. Jeho chování kritizovala náměstkyně za ODS Marcela Krejsová nebo krajský místopředseda ODS Roman Jurečko. Ten dokonce hejtmana vyzval k rezignaci. Do kritiky se i pustila i na kraji nejsilnější opoziční strana, hnutí ANO. „Pokud budete i nadále mluvit ve svých vystoupeních o vaší situaci jako o politickém boji, specifikujte jasně a přesně, kdo a která politická strana, uskupení či hnutí podle vašeho názoru a přesvědčení politický boj proti vám vede. Obecná formulace ve vašem podání nezní přesvědčivě a vyznívá jako snaha odvrátit pozornost od podstaty věci,“ vzkázal hejtmanovi zastupitel za ANO Petr Vanka.

Problém vidí i zastupitel TOP 09 Richard Pikner, podle kterého je ohrožen chod úřadu. „Od některých radních zaznívá kritika chování pana hejtmana a ten zase zvažuje podání trestního oznámení. V této složité době je více než důležité, aby vedení kraje spolupracovalo,“ poznamenal Pikner.

Naopak zastání Bernard nachází právě u krajského šéfa hnutí STAN Pavla Čížka. Ten vyzval ke klidu zbraní. „Emotivní vyjádření typu “on mi řekl a já mu řekl” patří na osobní jednání a možná na jednání rady či zastupitelstva. Určitě nepatří v době nouzového stavu do médií,“ uvedl Čížek.

„Buď hejtman dodržel to, co mu hygienická stanice stanovila, pak je vše v pořádku, nebo nedodržel, a pak dostane sankci stejně, jako by ji dostal jakýkoliv jiný občan,“ dodal Čížek. Krajská hygienická stanice se však nyní k věci nechce vyjadřovat, protože kauzu nyní vyšetřuje policie.