VIDEO: V Dnešicích se konal masopust

Zveřejněno v Video ZAK
Od - pondělí, 26. únor 2024 19:05

Média

Několik desítek masek se sešlo v masopustním průvodu pořádaných hasiči v Dnešicích. Podle zápisů v kronice se první doložený masopust konal v roce 1957. Od té doby snad jen s výjimkou covidových zákazů tradice stále pokračuje.

"Samozřejmě s mladšími lidmi, s novějšími maskami. I když používáme masky, které se kupovaly už v roce 1960, což je hodně dlouho. V té době hlavy stály 70 korun. Při dnešních cenách to vypadá, že to bylo levné, ale při cenách v té době to byly docela pěkné peníze," uvedl zástupce velitele hasičů a vedoucí mládeže Karel Malý.

Hasiči jsou spolkem, který drží kulturní život obce pohromadě, a který utužuje i sociální vazby mezi generacemi. "Máme hasičský sbor od dětí až po důchodce. Takže ta generace je taková veselá, od mladších až po staré. Jsme dobrá parta," prohlásil starosta SDH Dnešice Dušan Platzer.

Tak jako každý rok se sešlo v průvodu několik desítek masek. K těm tradičním jako je medvěd s medvědářem se přidávají i nové, inspirované současnou popkulturou.

Masopustní průvod se vydal na svou pouť od stavení ke stavení. Kdo byl doma, vítal maškary pohoštěním. Pro některé obyvatele vítané vytržení ze všedního víkendového dne, pro jiné zase příležitost pozdravit se a popovídat se sousedy. Průvod trval až do pozdních odpoledních hodin a pro některé maškary byl skutečně vyčerpávající. Ale už teď se těší, až za rok zase do masopustu vyrazí.

VIDEO: V Dnešicích se konal masopust ilustrační. Foto: M. Svoboda