V hlavě už mám další olympiádu, říká odhodlaně biker Ondřej Cink

Zveřejněno v Sport
Od - čtvrtek, 24. únor 2022 17:58
V hlavě už mám další olympiádu, říká odhodlaně biker Ondřej Cink Zdroj: se souhlasem O. Cinka

Na letních olympijských hrách v Tokiu prožil jedno z největších zklamání v kariéře, kvůli zradě techniky s největší pravděpodobností přišel o medaili. Stejně tak o pár týdnů později na světovém šampionátu v Itálii, kde měl problémy s přehazovačkou. Přesto byl loňský rok pro cyklistu Ondřeje Cinka úspěšný, dlouhodobě držel skvělou formu. Na začátku února přišla odměna. Jednatřicetiletý biker stáje Kross Orlen, který vyrůstal v Újezdě u Svatého Kříže a je úzce spjatý s Plzeňskem, se poprvé v kariéře stal Králem české cyklistiky.

Korunku pro vítěze 57. ročníku ankety převzal na slavnostním galavečeru v areálu PVA EXPO v Praze Letňanech. „Musím přiznat, že jsem prvenství nečekal, ale o to větší mám radost,“ přiznal po předávání trofeje v rozhovoru pro server www.mtbs.cz Ondřej Cink. Za nim skončili úřadující mistr světa ve fourcrossu Tomáš Slavík a silničář ze Stříbra Zdeněk Štybar, který dojel sedmý v silničním závodě na mistrovství světa v Belgii.

Král české cyklistiky za rok 2021, jak vám to ocenění zní?
Je to hodně prestižní anketa a jsem rád, že aspoň jednou tu korunu získám. Vím, že to letos bylo hodně našlapané, protože máme spoustu skvělých cyklistů i talentů v juniorských kategoriích. Čekal jsem, že králem bude Tomáš Slavík, který je mistrem světa. Když se člověku něco takového podařilo, vždycky mi přišlo logické, že je Králem cyklistiky. Takže jsem trochu překvapený, ale radost mám velikou a moc si toho vážím. 

Vám sice smolně nevyšly dva největší vrcholy sezony, ale jinak jste byl spokojený?
Byl a anketu proto beru i jako takovou třešničku za vydařenou sezonou. Nejvíc mi vyšel asi Světový pohár v Les Gets. Panovaly tam hodně těžké podmínky. Pršelo, bylo bláto, to já moc nemusím. Nakonec jsem skončil druhý. Vážím si, že mě to nesrazilo a zabojoval jsem. Nakonec ani vítězství nebylo moc daleko. A z celkového pohledu jsem si dokázal držet stabilní formu celoročně. Samozřejmě, že tam byly i smolné momenty, to mě mrzí.

Už přebolela olympiáda v Japonsku? Připomeňme, že v předposledním kole závodu v cross country jste musel odstoupit ze třetí příčky kvůli zlomenému ráfku..
Byl to nejtěžší moment mojí dosavadní kariéry. Prožíval jsem bezmoc, promítla se mi v hlavě všechna ta dřina. I kvůli olympiádě jsem se k horským kolům vracel ze silnice, moc jsem na ni chtěl. V tom závodě už jsem jel na třetí pozici a chyběla mi necelá dvě kola do cíle. Pak mě zradila technika. Bylo to hodně těžké.

Kdo vám v tom období nejvíce pomohl?
Mám okolo sebe skvělé lidi: manželku, která mě podporuje pořád, nebo mého skvělého trenéra Karla Martinka. Je nejen trenérem, ale i přítelem a psychologem. Na telefonu spolu trávíme spoustu času a probíráme všechno možné. Asi proto dosud nevyužívám mentálního kouče, mám ho ve svém trenérovi.

Pořád přemýšlíte, jestli šlo něco udělat jinak?
Když na to někdy přijde řeč, přemýšlím pořád nad tím, co se stalo. Z hlavy to úplně vymazat nejde. Ale spíš se už snažím nastavit na další olympiádu.

Ta bude v Paříži už za dva roky. Jak dlouho chcete ve vrcholové cyklistice ještě zůstat?
Tak dlouho, dokud to půjde a bude mě bavit. Ale Paříž asi vrcholem kariéry bude, na další olympiádu už to pro mě bude dost daleko. Cross country je hodně výbušný a rychlý sport, spíš je to o těch mladších.

Jaké máte cíle na letošní rok?
Chci navázat na skvělé výsledky ve Světovém poháru. Mistrovství světa se jede v Les Gets, to bude asi jeden z hlavních cílů. Ve svěťáku máme o tři závody víc, bude jich devět. O to víc bude složitější udržet si formu celý rok.

Co už máte za sebou a kdy se pojede úvodní díl Světového poháru?
Byl jsem na soustředění na Mallorce a na Kanárech, kde už jsem trénoval i hodně do intenzity. Odtrénoval jsem všechno podle plánu, vyhýbaly se mi nemoci, mám za sebou první menší závody. Kalendář je nabitý, protože Světový pohár startuje už 12. dubna a všichni se předtím chtějí rozzávodit.