V každodenním životě Američanů se toho moc nezmění, říká Jiří Boudník

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - čtvrtek, 21. leden 2021 10:26
jiri-boudnik archivní foto: BIC

Asi neexistuje Plzeňan, který by mentalitu Američanů znal lépe. Architekt Jiří Boudník v roce 1987 emigroval a 20 let prožil ve Spojených státech. Ve středu tak pozorně sledoval inauguraci nového prezidenta Bidena. "Podle mého názoru se v jejich každodenním životě zřejmě nic podstatného nezmění. Je ale těžké předvídat, jaký bude Joe Biden prezident," prohlásil.

Boudníka ani nepřekvapilo, že se odcházející prezident Trump osobně neúčastnil, jak bývá tradičně zvykem. "Už předem to avizoval, a tak ani nemohu být překvapený. Svoji neúčastí potvrzuje své předešlé tvrzení, a to, že mu Joe Biden ukradl volby, což říká už několik měsíců. Téměř třetina národa Trumpovi věří, že byl poškozen," podotkl.

Názor, proč neobhájil Trump svůj post, má jasný. "Naprosto mu chybí empatie, je to narcis. Podobá se jistému bývalému prezidentovi v České republice. Trump má vždy pravdu a nikdy nepřizná opak. Tedy, že by se mohl splést," vyjmenoval důvody. Pokud má Boudník vyjmenovat klady a zápory odcházejícího a nového prezidenta, myslí si, že je to jako v rodině. "Máte je rádi oba, a to se všemi jejich přednostmi i nedostatky," podotkl.

Nejvíce prý Američany ale v těchto měsících trápí nemoc Covid-19, stejně jako všechny ostatní lidi po celém světě. Dalším problémem je podle Boudníka rozdílný názor na skutečnost, kam se nejen americká společnost vydává.

Výměna mít vliv na Českou republiku nebude

Boudník podle svých slov nepočítá s tím, že by měla proběhlá výměna ovlivnit dění v České republice. "Amerika nás nehodlá okupovat, chce s námi obchodovat, a tak všichni mohou být v klidu. Není ale jedno, jak se bude Biden stavět k Putinovi. Otázkou je, zda mu nechá volné pole působnosti. Byl jsem jak v Americe, tak v Rusku, kde jsem téměř rok pracoval. A zjistil jsem, že Amerika je nám jednoznačně blíž. V Rusku mají ještě mnoho let před sebou, než se dostanou na úroveň, na níž jsme již dávno byli," doplnil.

Jiří Boudník se narodil v roce 1970 v Plzni. Jako sedmnáctiletý emigroval s matkou a sestrou do USA. Vystudoval architekturu na univerzitě Cooper Union v New Yorku. 11. září 2001 pracoval jako projekční inženýr na stavbě budovy Federálního soudu vedle Brooklynského mostu. Ihned po útocích se začal podílet na záchranářských a odklízecích pracích v prostoru Ground Zero. Svými 3D modely trosek Světového obchodního centra významně přispěl k záchraně mnoha lidských životů a usnadnil odstraňování následků teroristického útoku. V současnosti žije a pracuje na trase Plzeň – New York. Je mimo jiné utorem knihy „Věže – příběh 11. září”.