V lesíku u nemocnice ubodal spolubydlícího. Žalobce soudu navrhuje 13 let vězení

Zveřejněno v Krimi západ
Od - pondělí, 27. květen 2024 17:10
V lesíku u nemocnice ubodal spolubydlícího. Žalobce soudu navrhuje 13 let vězení ilustrační. Foto: M. Osvaldová

Trest 13 let vězení navrhl dnes u soudu v Plzni státní zástupce pro třiačtyřicetiletého Martina Krutého obžalovaného z vraždy. Podle žalobce v lesíku u Fakultní nemocnice na Borech v roce 2022 ubil a ubodal svého spolubydlícího z ubytovny. Státní zástupce připustil, že nejsou žádné přímé důkazy, které by Krutého usvědčovaly. Jeho vinu odvozuje především z kamerových záznamů a z pachových stop z místa činu. Krutý vinu rezolutně odmítá, dnes stejně jako jeho obhájce požadoval zproštění obžaloby. Rozsudek soud vynese 3. června.

Tělo mrtvého sedmačtyřicetiletého cizince nalezli lidé v lesíku v září 2022, vraždu kriminalisté objasnili po roce. V lesíku se scházejí bezdomovci a narkomani. Krutý podle státního zástupce 17. září večer z nezjištěných příčin zaútočil na muže a opakovaně ho udeřil tupým předmětem do hlavy a nejméně čtyřikrát jej bodl. Napadený zemřel na úrazový šok v souvislosti s masivním vnitřním krvácením.

Krutý se bránil mimo jiné tím, že policejní vyšetřovatel manipuloval důkazy a nespravedlivě jej obvinil, nasazoval na něj lidi ve vazební věznici a upravoval kamerové záznamy. "Ani nechápu, proč se musím vůbec hájit. Asi proto, že se jmenuji Krutý, tak jsem to musel udělat," řekl muž, kterého dnes soudkyně kvůli jeho výkřikům a chování v jednací síni opakovaně varovala, že ho nechá vyvést.

Státní zástupce řekl, že policie zajistila objektivní důkazy - z kamerových záznamů je vidět společný odchod Krutého a jeho spolubydlícího z ubytovny, další kamera je zachytila o čtvrt hodiny později a naposledy jiná kamera o deset minut později nedaleko místa činu. Stejná kamera o hodinu později zaznamenala už jen odcházejícího Krutého. Obžalovaného podle pachových stop na zemi a na větvi z místa činu identifikovali i policejní psi, řekl žalobce.

Krutý argumentoval tím, že v lesíku byl velmi často. "Vyšetřovateli jsem řekl, že jsem byl v tom lese stokrát, chodil jsem se tam venčit jako pes," řekl Krutý, který se soudu přiznal k užívání pervitinu, statisícovým exekucím i předchozím trestním stíháním. Podle jeho výpovědi v kritický den šel se zavražděným mužem, který měl údajně v lesíku s někým domluvenou schůzku. Koupil alkohol a čekal na ulici. Když známý nepřišel, šel a volal ho, ale pak se vrátil na ubytovnu sám.

"Nebyl předložen žádný přímý důkaz, ale ani ucelený řetězec nepřímých důkazů, které by obžalovaného usvědčovaly," řekl obhájce. Kamerové záznamy sice podle něj ukazují Krutého a oběť vraždy, ale asi 200 metrů od místa nálezu těla. Do lesíka mohl kdokoliv přijít i z jiné strany. A pachová identifikace je jen nepřímý nebo doplňující důkaz, ale nemůže být důkazem jediným, řekl obhájce. "Nepřímé důkazy možná vedou k podezření obžalovaného, ale nevylučují možnost, že se mohl činu dopustit někdo jiný," zdůraznil. Soud si musí být při odsouzení nade vší pochybnosti vinou jistý, pokud jsou o vině pochybnosti, musí podle zákona rozhodnout ve prospěch obžalovaného, připomněl obhájce.

čtk