Ve stanovách odmítají kumulaci funkcí. Jak Piráti zareagují na poslankyni, senátora i starostu v ODS?

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - pondělí, 9. listopad 2020 14:03
Budova Krajského úřadu Plzeòského kraje Krajský úřad Plzeňského kraje / foto: plzensky-kraj.cz

Povolební strategie pro volby do zastupitelstva Plzeňského kraje v roce 2020. Tak se jmenuje dokument, který ještě může pořádně zahýbat kartami plánované koalice v Plzeňském kraji. Piráti v něm totiž veřejně vystupují proti kumulaci funkcí. A to může být poněkud problém. Koalici na Plzeňském kraji mají totiž tvořit mimo jiné i s ODS, tedy se stranou, kde nejeden člen má zároveň další funkce.

"Není přípustné, aby uvolněný člen zastupitelstva za Piráty zastával další uvolněnou funkci či byl jinak v rozporu s Etickým kodexem zastupitele Plzeňského kraje. Toto požadujeme i po všech případných koaličních partnerech. Osoby, které toto nesplňují lze zvolit pouze pod podmínkou, že se sami zavážou k tomu, že ukončí jinou uvolněnou pozici či napraví věc, která je v rozporu s Etickým kodexem zastupitele Plzeňského kraje," píše se mimo jiné v dokumentu Pirátů.

A právě tento text může být problém. Například Ilona Mauritzová, která se má stát hejtmankou, je zároveň mimo jiné poslankyní. Rudolf Salvetr je prozměnu dlouholetým úspěšným starostou Klatov, Pavel Karpíšek senátorem a starostou Vejprnic. Na posty radních má usednout také jeden z dvojice Jan Šašek (místostarosta Rokycan) nebo Eva Trůková (místostarostka Slovan).

Jak tedy nakonec Piráti zareagují? Jisté je, že už ve čtvrtek 12. listopadu v 10 hodin se koná ustavující zastupitelstvo Plzeňského kraje.