Verdikt nad Berbrem a spol. by měl plzeňský soud vynést 18. června

Zveřejněno v Krimi západ
Od - pondělí, 25. březen 2024 17:17
Verdikt nad Berbrem a spol. by měl plzeňský soud vynést 18. června Zdroj: koláž plzen.cz

Verdikt soudu s Romanem Berbrem a dalšími lidmi obžalovanými za korupci ve fotbale by měl padnout v Plzni 18. června. V úterý 26. března ráno skončí dokazovací řízení. Na dnešním jednání to uvedl předseda senátu Vladimír Žák.

Podle obžaloby stál Berbr v čele organizované skupiny, která se v letech 2019 a 2020 podílela na zmanipulování deseti zápasů třetí a druhé ligy. Obžalováno bylo 21 lidí a Slavoj Vyšehrad.

Státní zástupce viní Berbra z toho, že využíval svého dominantního postavení a ovlivňoval nasazování rozhodčích na utkání Vyšehradu podle požadavků tehdejšího sportovního ředitele klubu Romana Rogoze. Čtyři obžalovaní už byli na základě dohod o vině a trestu odsouzeni k podmíněným a peněžitým trestům a k zákazům činnosti. Berbr jakoukoli vinu odmítá.

"Předpokládáme, že pokud nebudou předloženy nějaké další listinné důkazy nebo důkazy v jiné formě, tak zítra ráno bychom dokončili dokazování a zahájily by se závěrečné řeči," uvedl předseda senátu Žák. První dostane slovo státní zástupce. "Potom budou následovat závěrečné řeči obhájců. Provedli bychom je během úterý a středy," dodal Žák.

Dubnové jednání začne v pondělí 15. dubna, otevřou ho závěrečné řeči obžalovaných. Budou pokračovat do úterý, v pátek se předpokládají závěrečné řeči Romana Berbra a jeho obhájce Michala Sýkory. Ten dnes u soudu uvedl, že jim jeden den bude stačit.

Až po skončení závěrečných řečí mohou zaznít podle Žáka poslední slova. "Pokud je bude chtít někdo využít, tak budou v pátek odpoledne," řekl.

Květnový termín, který ještě přicházel v úvahu, se už podle předsedy senátu pro hlavní líčení nevyužije, poradu ale bude mít senát. "Předpokládáme, že závěrečná porada senátu bude v pondělí a v úterý v červnovém termínu a 18. června by mohlo dojít k vyhlášení rozsudku. Toto je rámcový přehled, samozřejmě může nastat nějaká změna," řekl Žák.

Dnes odpoledne se podle něj ještě doplní poslední dokazování týkající se obžalovaných Rogoze a Michala Káníka, bývalého hráče a funkcionáře. "Na zítřek ještě požádal obhájce doktor Chudoba o krátké vyjádření Romana Rogoze ještě před dokončením dokazování. Nemám přesnou informaci, čeho by se to mělo týkat," řekl Žák. Dále ještě soud čeká na kopii výpisu finančního úřadu.

čtk