Věřím, že se bude daleko hůře spát klukům z Prahy, když mně se spí dobře, říká Adolf Šádek

Zveřejněno v Plzeňský kraj ZAK
Od - čtvrtek, 20. červenec 2023 12:49
Věřím, že se bude daleko hůře spát klukům z Prahy, když mně se spí dobře, říká Adolf Šádek Foto: FC Viktoria Plzeň

V útrobách Doosan Areny dnes proběhla tisková konference s novými většinovými majiteli Viktorie Plzeň. Promluvili o cílech, vizích a neopomněli pochválit výsledky toho, co se v západočeském regionu povedlo v posledních letech vybudovat. „Jsem rád, že se vše podařilo dotáhnout a můžeme tady nyní sedět společně. Je před námi řada výzev a já se na vzájemnou spolupráci velmi těším,“ řekl předseda představenstva Adolf Šádek.

Pane Šádku, jak velká změna pro vás nastává tím, že již nejste jediným vlastníkem fotbalové Plzně?
Rozhodovací proces se logicky změní, nejsem jediný akcionář. Nic se ale zdržovat nebude, jsme všichni operativní. Pro mě je tohle svým způsobem vysvobození, nebudu muset rozhodovat o všem sám, ale půjde o rozhodnutí celé akcionářské struktury. Z mé strany nebude žádný problém.

Proces prodeje klubu trval rok a půl, ve hře se objevovaly různé nabídky. Proč jste se nakonec rozhodl pro nynější partnery?
Celou dobu jsem deklaroval, že nový vlastník by měl v každém případě zajistit, na čem jsme v Plzni řadu let pracovali. Bylo pro mě zásadní naplnění vize, koncepce a způsob práce, jakým moji noví kolegové fotbal chtějí dělat. Pro Viktorku jsou z mého pohledu garantem, že klub bude zdravě pokračovat i v konceptu mládeže. A že bude dál celkově úspěšný. Když to shrnu, tak pro mě nebylo nejdůležitější, kdo nejvíc za podíl v Plzni zaplatí, ale jak se kdo chce o klub starat. Jsem rád, že můžu klidně spát, vím, že je klub v dobrých rukou. Doufám, že už se o Plzni nebude spekuloval o její existenci.

Jakým způsobem ovlivnila příchod nových majitelů cesta do Ligy mistrů? Dopadlo by všechno stejně?
Jak jsem říkal dřív, v kritických chvílích jsem dýchal brčkem. V jeden okamžik vypadalo, že se nadechnu naposledy. Úspěšná sezona pomohla k tomu, že klub přežil nejhorší období. Byla zásadní, že tady teď sedíme.

Měl jste podmínku, že budete v klubu dál pracovat?
Kladl jsem důraz na to, co bylo pro klub důležité. Kdyby akcionáři nechtěli, abych tady byl, nebyl bych tu. Čili žádnou takovou podmínku jsem neměl.

Upraví se nějak rozpočet?
„Už ten do minulé sezony a teď do nadcházející jsme tvořili společně, komunikujeme ho delší dobu. Nedojde k razantním změnám směrem dolů, nebo nahoru. Rozpočet chceme mít hlavně vyrovnaný, měli bychom v nejbližších měsících společně vyřešit, jak bude klub fungovat dál. Určitě to nebude tak, že dojde k razantním výprodejům či nesmyslným nákupům. Klub nečeká výrazné snižování nebo navyšování rozpočtu a velké nákupy. Budeme hledat řešení, jak fungovat soběstačně. Víte, jak to tady bylo. Museli jsme vždycky hrát poháry, případně prodávat hráče. Pořád jsme něco museli, teď už nechceme muset. Jde nám o zdravý klub, který bude fungovat bez větších rizik.“

Pomohla vám při prodeji loňská účast v Lize mistrů?
Můžu všechny ubezpečit, že pokud by naše cesta tak úspěšná nebyla, tak tady teď nesedíme. Loni jsem chvilku dýchal jen brčkem, pokud bychom nepostoupili, v nadsázce jsem se nadechl naposledy. Úspěšná sezona nám pomohla k tomu, že klub přežil krizové období a mohl navázat jednáním se zmíněným kolegy.

Jaké jsou vaše sportovní cíle?
Je to jednoduché, v podstatě jsou pořád stejné. V tomhle složení cíle nemůžeme mít v Plzni nižší. Vždycky se budeme v Plzni snažit hrát o nejvyšší příčky. Usilovat o to, abychom mohli účinkovat v evropských pohárech. Napasujte si nás podle toho, kam potřebujete.

Hodláte kádr postupně omlazovat?
Tohle hráči moc rádi slyší. V Plzni dosud hráli vždy ti nejlepší. Jsem přesvědčený o tom, že v budoucnu budeme akcentovat na to, aby v prvním mužstvu měli do základu větší možnost proniknout mladší. Ale není to tak, že v Plzni končí starší, to v žádném případě. Určitě je to konec nákupu starých hráčů. V čase to nejde hned, ale jisté prvky se u nás budou určitě měnit. Pokud bych ale řekl, že jde o konec starších hráčů, asi ani do Teplic v sobotu nepojedeme.

V čem bude Plzeň jiná?
Máme jiné dresy. (úsměv) Nebude se měnit ze dne na den. Ale nebude to Plzeň spojovaná jen s mým jménem. Teď má jinou akcionářskou a vlastnickou strukturu, Bude silnější, stabilnější, evropská a v mnoha věcech jiná. Jde i o tlak na mě, pokud chceme být evropský klub, abych se i já evropsky choval. Nebude to nic jednoduchého. Budeme se snažit udělat z Plzně stabilnější a silnější značku. V čase poznáte, v čem se budeme měnit. Po dvou letech jsem se mohl vyspat a čeká mě snad o dost klidnější období.

Máte nyní na Spartu a Slavii víc než váš legendární klacek proti tankům?
Musím na to opatrně, klacky se mi vracely poměrně dlouho. Řeknu to takhle - stabilnější a vyspaný Šádek je pro rivaly z Prahy daleko nebezpečnější. Budu mít čas a prostor nejen řešit nejen ekonomiku a věci, co mě tížily, ale daleko víc se s kolegy můžeme věnovat sportu. Věřím, že se bude daleko hůře spát klukům z Prahy, když mně se spí dobře.