Volby 2021: Koalice SPOLU slaví velké vítězství!

Zveřejněno v Politika
Od - sobota, 9. říjen 2021 17:30

Média

Aktualizováno 22:26 Ve volbách do Poslanecké sněmovny vyhrála koalice SPOLU. Po sečtení všech hlasů získala 27,79 procenta. Druhé skončilo Hnutí ANO. To získalo celkem 27,12 procent. Třetí pozice patří s obrovským odstupem společné koalici hnutí STAN a Pirátů (15,62 procenta). Do sněmovny se dostalo ještě Okamurovo SPD, které získalo 9,56 procenta.

Nejvíce radosti zavládlo krátce po 18. hodině ve štábu koalice SPOLU. "První pocity jsou úžasné. Je to historický úspěch. Končí vláda Andreje Babiše, vláda populistů a extremistů a nastává čas na změnu. To, za co jsme měsíce bojovali, a čemu jsme věřili, se naplnilo," uvedl pro náš server lídr SPOLU v Plzeňském kraji, místopředseda ODS a mimo jiné i primátor Plzně Martin Baxa (ODS).

Ještě před 18. hodinou byla situace ve volebním štábu v plzeňském DEPU2015 optimistická, ale napjatá. "Čekáme, kam se vyšplhají procenta, kdybychom vyhráli, bylo by to ještě veselejší," hlásili další členové koalice v Plzeňském kraji. Po sečtení 98 procent se jim přání splnilo. SPOLU se poprvé za celou dobu dostalo před hnutí ANO a mířilo za vítězstvím.

V Plzeňském kraji získalo nejvíce hlasů ANO

Volby do Sněmovny v Plzeňském kraji vyhrálo doposud vládnoucí hnutí ANO, získalo 29,03 procenta odevzdaných hlasů. Na druhém místě je koalice Spolu s 26,57 procenty. Třetí PirSTAN dostali 13,88 procenta hlasů. Čtvrtá SPD má 9,96 procenta hlasů, pátá ČSSD 4,99 procenta. Šestá skončila neparlamentní Přísaha, která získala 4,72 procenta hlasů. Sedmá skončila KSČM, má 4,14 procenta hlasů.

Pro hnutí ANO je fakt, že v kraji získalo nejvíce hlasů, slabou útěchou. "Spokojenost na štábu, co se týká Plzeňského kraje je obrovská. Sama mám z toho velkou radost. Je vidět, že jsme odvedli opravdu poctivou práci v rámci kampaně," podotkla lídryně hnutí ANO v Plzeňském kraji Ivana Mádlová. Z velkého vítězství ale nakonec být nadšená nemohla.

Výprask pro Piráty

Velké zklamání zavládlo v krajském volebním štábu hnutí STAN a Pirátů. Jejich výsledek lehce nad 15 procent v republice a 13,88 v kraji totiž zůstal daleko za očekáváním. A zatímco za Hnutí STAN se do sněmovny dostali Josef Bernard a Michaela Opltová, za Piráty nikdo. "Jediné, z čeho mám radost, je to, že demokratické strany dají dohromady většinu. A také mě těší, že se po dlouhé době do sněmovny nedostali komunisté," prohlásil lídr této koalice v Plzeňském kraji Josef Bernard (STAN).

Do Poslanecké sněmovny se nakonec dostaly jen čtyři uskupení - velkou porážku zaznamenala ČSSD a KSČM. Pod hranicí pět procent skončila i ambiciozní Přísaha Roberta Šlachty. "Bohužel, nejstarší česká politická strana opouští Poslaneckou sněmovnu. Musíme se poučit, změnit vedení, styl a komunikaci. Musíme být pro voliče srozumitelnější. Pak se můžeme s důvěrou vrátit," vzkázal lídr ČSSD v Plzeňském kraji Robin Šín.

Voleb se v Plzeňském kraji zúčastnilo 64,72 procenta voličů, což je lehce pod celorepublikovým průměrem, který je 65,42 procent.

 

Volby 2021: Koalice SPOLU slaví velké vítězství! V koalici hnutí SPOLU vládla velká spokojenost. Foto: M. Adámková