Vyjednávání o nové koalici skřípe. Brzdí ho nevyzpytatelní Piráti!

Zveřejněno v Politika
Od - pátek, 22. říjen 2021 15:14
Vyjednávání o nové koalici skřípe. Brzdí ho nevyzpytatelní Piráti! ilustrační. Foto: pixabay

Vyjednávání o nové podobě koalice pořádně vázne. Podle zdrojů Deníku N za to mohou Piráti, kteří prý velmi často mění názory a celý proces tak velmi brzdí.

Od voleb uplynuly už dva týdny. Kdo by ale čekal, že se budou reálně jevit obrysy koalice nebo vládní posty, je poněkud zklamán. Hlavní nejistotu totiž tvoří Piráti, kteří podle zúčastněných mění názory doslova každý den. A tak dochází nervy už i jejich kolegům z hnutí STAN. Ti přitom byli schopni ustoupit ze svých požadavků a přenechat Pirátům dvě nebo tři ministerská křesla, což je podle některých pomyslná facka voličům. Piráti totiž skončili hluboko v poli poražených, od občanů získali jen čtyři poslanecké mandáty a to přitom při velké volební účasti.

Pořádně rušno bylo v momentě, kdy předseda Pirátů Ivan Bartoš oznámil, že se stane místopředsedkyní Sněmovny Olga Richterová. Ta přitom byla hlavní kandidátkou na ministryni práce a sociálních věcí. Dva zdroje z okolí Starostů pro Deník N potvrdily, že byl vývoj situace kolem Richterové pro STAN velkým překvapením. „Ona se celou dobu připravovala na MPSV a už minulý týden ho Piráti pro ni odmítli, vůbec netušíme proč,“ popsal jeden ze zdrojů s tím, že Piráti navíc částečně svou nerozhodností a nejasnými plány blokovali celé jednání o budoucí koaliční vládě. „Jsme z nich nešťastní, každý den říkají něco jiného. Zástupci STAN šli na jednání, aniž věděli, co Piráti chtějí. Oni jsou teď jako po srážce s rychlíkem. My ale nemůžeme jen proto, že Piráti nevědí, co chtějí, blokovat jednání o vládě. To nejde,“ doplnil pro server další zdroj.

V zákulisí sněmovny už koluje otázka, zda Piráti vůbec chtějí vstoupit do vládní koalice a nenavyšují své požadavky tak, aby mohli říct, že z důvodu nesplnění jejich představ z vládních jednání odstupují. Ohledně Pirátské strany v koalici totiž musí ještě rozhodnout její celostátní fórum. Co si tedy trojice pirátských vyjednávačů (Bartoš, Richterová, Michálek, pozn. red.) domluví, tedy nakonec může krachnout. Ono klíčové hlasování celostátního fóra zřejmě proběhne až po 8. listopadu.