Vyslovení nedůvěry vládě je test! Ať se všichni ukáží, na čí straně jsou, říká plzeňský poslanec

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - středa, 28. duben 2021 19:28

Koalice Spolu, tvořená ODS, KDU-ČSL a TOP 09 začala sbírat podpisy pro svolání mimořádné schůze Sněmovny, na níž by bylo možné vyslovit nedůvěru menšinovému kabinetu hnutí ANO a ČSSD. Aktuálně jich má 40, dalších deset jich ještě potřebuje. „Ať se všichni ukáží, na čí straně jsou,“ vysvětluje důvody celé „akce“ plzeňský poslanec Pavel Šindelář (ODS).

Z jakých důvodů chcete prosadit hlasování o nedůvěře vlády? My jako ODS dlouhodobě říkáme, že po ukončení nouzového stavu chceme hlasování o nedůvěře vládě vyvolat. Vláda podle nás prostě důvěru nemá. A tím posledním bodem bylo ukončení tolerance KSČM. Je to test, zda má vláda důvěru, a kdo ji podporuje. Strana, která nepodporuje vyslovení nedůvěry, dává vládě důvěru a podporuje Andreje Babiše. Ať se tedy strany ukáží, na čí straně jsou.

Kolik podpisů aktuálně máte? V tuto chvíli má koalice SPOLU 40 podpisů a shání další podpisy do zařazení bodu na mimořádnou schůzi Poslanecké sněmovny. Chybí nám jich deset. Je nutné říci, že jsme měli předběžný souhlas koalice Pirátů a hnutí STAN, ale ti svůj postoj změnili a tento týden souhlas odvolali. Vzhledem k tomu, že k rozpuštění sněmovny je potřeba 120 hlasů, je ze strany Pirátů a STAN tento postup jen PR, vzhledem k tomu, že ANO už avizovalo, že je proti rozpuštění sněmovny.

V případě, že byste přece jen hlasy sehnali a dosáhli jste vyjádření nedůvěry vládě, jaký by byl další krok? V tu chvíli by byla vláda v demisi, nemá důvěru, takže podle našeho názoru by neměla dělat ani žádná zásadní rozhodnutí. A je na prezidentu republiky, jestli ji nechá v demisi dovládnout nebo z hlediska ústavy využije své právo a jmenuje třeba nového premiéra. Nicméně pan prezident se vyjádřil tak, že nechá dovládnout Andreje Babiše, ať už vyslovená důvěra bude či nebude.

Má tedy vůbec smysl vyvolávat hlasování o nedůvěře? Vláda v demisi je vláda bez důvěry Poslanecké sněmovny a neměla by činit žádná rozhodnutí, která by byla zásadní, a která by ovlivňovala Českou republiku. Měla by jen udržovat stav do voleb.